Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7, Rusko chce zpátky do skupiny

3 minuty
Trump odstoupil od společného prohlášení ze summitu zemí G7
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho „falešná prohlášení“ na brífinku, který se konal po Trumpově odjezdu. EU uvedla, že se i přes Trumpovo rozhodnutí bude prohlášení držet. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím oznámil, že jeho země se ke skupině ráda opět připojí, jak navrhuje Trump. Naprostá většina unijních států to ale odmítá.

Trump je toho názoru, že by se Rusko mělo do tohoto seskupení vrátit a měl by být obnoven formát G8. Rusko bylo ze skupiny vyřazeno kvůli okupaci Krymu v roce 2014.

„My jsme nevystoupili, budeme rádi, když všechny uvítáme v Moskvě,“ odpověděl Putin na otázku o možném návratu Ruska do G8. Skupině G7 ruský prezident doporučil, aby začala „skutečně spolupracovat“ a zanechala „žvatlání“ – v této souvislosti připomněl nedávnou kauzu někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, z jejichž otravy v anglickém Salisbury Západ obviňuje Moskvu.

Během dvoudenního summitu G7 se potvrdil zásadní rozkol mezi mocnostmi kvůli tomu, že Spojené státy začaly uplatňovat cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a ve výši deset procent na hliník ze spojeneckých zemí. V sobotu večer SELČ nicméně hostitel schůzky Trudeau oznámil, že závěrečné prohlášení podepsalo navzdory obchodním sporům se Spojenými státy všech sedm členských zemí.

Trump, který ze schůzky odjel dříve, ale v noci na neděli uvedl, že vyzval představitele Spojených států, aby společné komuniké neschválili. Amerického prezidenta očividně rozhořčily výroky Trudeaua na tiskové konferenci, kde prohlásil, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet. Podle Trumpa to bylo „nečestné a slabošské“.

„Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské. Naše cla jsou reakcí na jeho clo na mléko ve výši 270 procent!“ napsal na Twitteru Trump.

Trudeauův mluvčí v odpovědi uvedl, že výroky předsedy kanadské vlády na tiskové konferenci se nijak nelišily od toho, jak Trudeau mluvil na summitu. „Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně, nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem,“ konstatoval mluvčí.

Summit nejvyspělejších zemí se nesl ve stínu toho, že Spojené státy začaly uplatňovat cla a lídři G7 se proto snažili Trumpa přesvědčit, aby od toho upustil. Trump ale zdůrazňoval, že pokud ostatní země zavedou reciproční cla, tak udělají velkou chybu: „Rozdíl je v tom, že oni s námi obchodují víc než my s nimi. My to prostě nemůžeme prohrát,“ řekl na tiskové konferenci po summitu G7.

„Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány,“ prohlásil Trump. Zároveň dodal, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní. „Ale lídři USA v minulosti neodvedli dobrou práci, pokud jde o obchod.“

Všichni proti Trumpovi

Na sociálních sítích vyvolala poprask fotografie politiků na summitu, která zachycuje Trumpa proti přesile ostatních lídrů. Snímek fotografa Jescoa Denzela zveřejnil na Twitteru mluvčí německé vlády a mnozí ho okamžitě označili za jedinečné shrnutí obtížného rokování, jež skončilo rozkolem.

EU oznámila, že se prohlášení summitu G7 bude držet

Členy G7 jsou USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie jako celek. Evropská unie oznámila, že se prohlášení ze summitu G7 bude držet, přestože od něj Trump odstoupil. „Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci,“ sdělil v noci na neděli mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Podobně reagovaly později také Francie a Německo.

Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Prohlášení dále vyzývá k tomu, aby ještě letos byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k pokřivení trhu. Prohlášení také zdůrazňuje, že je důležité vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.

  • Sedm průmyslových mocností se přihlásilo k boji s protekcionismem a dohodly se, že co nejdříve zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.
  • Země G7 konstatovaly, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Prohlášení vyzývá k tomu, aby ještě letos byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k pokřivení trhu.
  • G7 rovněž zdůraznila důležitost otevřenosti a transparentnosti obchodních smluv a jejich souladu s pravidly WTO. Naléhavě důležité je podle G7 také vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.
  • Členové G7 také vyzvali Rusko, aby přestalo podkopávat demokratické systémy, jinak jsou připraveni „přijmout další restriktivní opatření, jež by zvýšila náklady pro Rusko“.
  • Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
03:13Aktualizovánopřed 19 mminutami

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 1 hhodinou

Copernicus: Rok 2025 byl třetím nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň jedenáct nejteplejších let v historii měření.
před 3 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 11 hhodinami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...