Poslanci kritizovali Mayovou: Moskevské zlato září tak, že britská vláda nevidí ruskou korupci

Britský parlament vyzval vládu v Londýně, aby zesílila boj proti přílivu špinavých peněz z Ruska. Členové zahraničního výboru Dolní sněmovny sestavili zprávu s titulem: Moskevské zlato - ruská korupce ve Spojeném království. Kritizují v ní kabinet premiérky Mayové za to, že silnou rétoriku nenásledují žádné činy.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Britský parlament vyzval k boji proti ruským špinavým penězům

Spojené království podle zahraničního výboru Dolní sněmovny zavírá oči před tím, že „kleptokrati a lidé, kteří porušují lidská práva, využívají londýnskou City k praní špinavých fondů, aby obešli sankce“. Laxní přístup britské vlády podle výboru peníze dává „přímo do rukou režimů, které by mohly poškodit Spojené království, jeho zájmy a jeho spojence“.

Ve zprávě nazvané „Moskevské zlato: Ruská korupce ve Spojeném království“ kritizují členové parlamentního výboru vládu premiérky Mayové, jejíž rétorika je podle nich po případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury sice silná, nenásledují ji ale žádné činy.

„Navzdory silné rétorice může prezident Vladimir Putin a jeho spojenci pokračovat v zajetých kolejích a schovávat a prát své výnosy z korupce v Londýně,“ stojí ve zprávě. Peníze, které se v britské metropoli „perou“, může podle britských poslanců ruský prezident využít kdykoli k „podvracení mezinárodního systému založeného na pravidlech“.

Výbor vyzval premiérku ke spolupráci s EU

„Spojené království musí dát jasně najevo, že korupce pramenící z Kremlu už není vítána na našich trzích a že budeme jednat,“ uvedl předseda výboru Tom Tugendhat, který je členem konzervativní strany premiérky Mayové. Podle Tugendhata byla dosavadní reakce na chování Ruska „letargická“ a byla důkazem toho, „že nemáme odvahu je zastavit“.

Výbor vyzval vládu premiérky Mayové, aby v boji proti praní špinavých peněz z Ruska spolupracovala i s Evropskou unií, zeměmi skupiny G7 a Spojenými státy.

„Spojené království zaujalo vedoucí roli v celosvětovém boji proti nezákonnému financování a zločinci by neměli mít pochyb o tom, že si přijdeme pro ně, jejich majetek a jejich peníze,“ uvedl mluvčí britské vlády v reakci na výzvu poslanců. „Jsme odhodláni vyhnat špinavé peníze a ty, kteří je perou, pryč ze Spojeného království a využijeme všechny pravomoci, které máme, abychom si došlápli na ty, již ohrožují naši bezpečnost,“ dodal.

Je to britská rusofobní hysterie, míní Peskov

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je výzva zahraničního výboru britské Dolní sněmovny důkazem „rusofobní hysterie v Británii“ a dalším z kroků v budování „neférové konkurence“ ruským podnikům.

Už dopoledne náměstek britské ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace v první reakci na zprávu poslanců uvedl, že Británie využije „všechny nástroje, které má k dispozici, aby si došlápla na ty, kteří ohrožují naši bezpečnost“.

Už v únoru Wallace oznámil, že hodlá zpřísnit boj proti praní špinavých peněz v Británii. Ruští oligarchové podezřelí z korupce budou podle něj muset například vysvětlit, jak přišli k penězům, kterými financují svůj luxusní životní styl v Británii.