Evropské unii hrozí fragmentace a tento proces se zastaví jen v případě, že se budou více respektovat zájmy jednotlivých členských států. Při návštěvě Prahy to řekl slovenský premiér Peter Pellegrini. Jeho český protějšek Andrej Babiš (ANO) uvedl, že i Česko si přeje větší roli členských států na úkor Evropské komise. Pellegrini je na první oficiální návštěvě Česka od březnového nástupu do úřadu.
V EU je třeba více prosazovat národní zájmy, shodli se Babiš a Pellegrini
Český premiér v demisi Babiš uvítal Pellegriniho v zahradě Kramářovy vily, odkud se pak přesunuli k jednání. V tuzemské delegaci byla také ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO).
Po společné schůzce následovala tisková konference. Babiš na její úvod ocenil, že Pellegrini dodržel tradici a ke své první zahraniční cestě si zvolil Českou republiku. Uvedl, že Česká republika a Slovensko mají nadstandardní vztahy. „Vždycky jsme byli spojenci,“ řekl český premiér v demisi.
Tématem jejich jednání podobně jako při návštěvě prezidenta Miloše Zemana u východních sousedů byly oslavy 100. výročí vzniku Československa. Při příležitosti otevření výstavy ke kulatému výročí navštíví Andrej Babiš 26. dubna Bratislavu.
Babiš poznamenal, že Česko a Slovensko si letos připomínají řadu významných událostí společné historie. Kromě 100. výročí založení státu letos uplyne také 50 let od pražského jara a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy a 25 let od rozdělení na Českou a Slovenskou republiku.
Pellegrini posléze vyzdvihl význam České republiky jako hospodářského partnera Slovenska a uvedl, že mezi oběma zeměmi nestojí žádný velký problém. Jako malý spor označil vznik Českého domu v Bratislavě, na který upozornil minulý týden v Tatrách i prezident Zeman. Na závěr svého vystoupení ocenil práci Livie Klausové na postu velvyslankyně.
Český a slovenský premiér jednali také o přeshraniční dopravě, která je podle Pellegriniho významná i kvůli tomu, že Česko je pro Slovensko druhý největší obchodní partner a druhá nejčastěji navštěvovaná turistická destinace.
Slovenský premiér oznámil záměr vybudovat vysokorychlostní železnici mezi Bratislavou a Brnem, která by navazovala na úsek do Prahy. Celkově by se trať měla stát součástí evropského železničního koridoru z Bělehradu do Berlína a zajistit, že Česko i Slovensko budou součástí hlavní evropské dopravní tepny.
Pellegrini a Babiš chtějí v EU větší roli členských států
Došlo i na téma role členských států v Evropské unii. „Vnímáme riziko možné politické i ekonomické fragmentace Evropy,“ řekl Pellegrini. Takové rozdrobení podle něj hrozí nejen mezi staršími a mladšími zeměmi Unie, ale i mezi státy na severu a na jihu kontinentu. „Jen respekt v otázkách našich národních zájmů může přispět k tomu, aby se tento proces zastavil,“ doplnil slovenský premiér.
Jako nástroj pro silnější prosazování národních zájmů v EU může podle Pellegriniho sloužit Visegrádská skupina (V4), jejímiž členy jsou vedle Česka a Slovenska také Polsko a Maďarsko a jejíž předsednictví Slovensko v červenci převezme.
V rámci tohoto předsednictví se bude snažit prosazovat společné zájmy čtyř středoevropských států při přípravě příštího rozpočtu EU a při jednání o nových azylových pravidlech Unie. Země V4 shodně odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků a kladou důraz na ochranu vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí.
V4 vidí jako dobrý nástroj pro prosazování českých postojů i Babiš. „Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy,“ řekl o skupině český premiér. Připomněl také takzvaný slavkovský formát, což je spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, který podle něj má pomoci hledat v EU spojence při prosazování zájmů středoevropských států.
Babiš také prohlásil, že Evropská unie potřebuje reformu. Nejdůležitější podle něj je dokončení vnitřního trhu, tedy zajištění volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, aby se odstranily překážky pracovníků i firem v jiných evropských zemích.
„Já říkám, Evropo, musíme najít nejdřív ty čtyři základní svobody a až potom bychom se měli více integrovat. To znamená míň různých nařízení Komise a víc vlivu a slova členských států,“ řekl.
Pellegrini se po jednání s Babišem setkal v Poslanecké sněmovně s jejím předsedou Radkem Vondráčkem (ANO). Oficiální program uzavřel schůzkou s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a předsedy senátních výborů pro zahraniční věci a pro EU Františkem Bublanem (ČSSD) a Václavem Hamplem (KDU-ČSL).
Pellegrini se novým předsedou slovenské vlády stal poté, co kvůli politické krizi po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval v polovině března tehdejší premiér Robert Fico. Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Smer-SD, v bývalé vládě zastával pozici vicepremiéra.