Summit Severní a Jižní Koreje bude 27. dubna. KLDR chce schůzky i s Ruskem a Japonskem

Vůdci Severní a Jižní Koreje se sejdou 27. dubna, informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské činitele. Zástupci obou stran se na termínu schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina dohodli ve čtvrtek. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Severokorejští diplomaté mají zájem o vrcholná jednání i s dalšími státy - kromě Číny, Jižní Koreje nebo USA se chtějí sejít také s představiteli Ruska a Japonska. Tvrdí to tokijská média s odkazem na zdroje z KLDR.

Video Studio 6
video

Studio 6: Začínají mezikorejská jednání

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova proběhne krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR. Kim tento týden pobýval v Číně na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Vůdce KLDR se chce sejít ale i s dalšími zeměmi. Podle informací japonského listu Asahi japonská vláda vyjádřila přání hostit schůzky lídrů. Japonský vládní zdroj už v polovině tohoto měsíce Reuters řekl, že Japonsko uvažuje o tom, že bude usilovat o setkání japonského premiéra Šinzó Abeho s Kim Čong-unem, přičemž by se mělo diskutovat o únosech japonských občanů severokorejskými agenty před desítkami let.

Severokorejské dokumenty údajně hovoří o možnosti uskutečnění japonsko-severokorejské vrcholné schůzky na začátku června.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se Kim už tento týden sešel během své první zahraniční cesty od nástupu k moci.

Vrcholné schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben, potažmo květen.

„Odstranění jaderných zbraní na Korejském poloostrově je nejdůležitější bod našich jednání od 9. ledna i vzájemných návštěv obou delegací. Jde o téma, které samozřejmě budeme řešit i nadále,“ uvedl již dříve jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon.

Podle kritiků chce KLDR zmírnění mezinárodních sankcí

Podle kritiků se KLDR svými vstřícnými gesty snaží dosáhnout zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá Severní Koreu za její pokračující raketové a jaderné zbrojní programy. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů.