Slovenský premiér Robert Fico v úterý opět kritizoval prezidenta Andreje Kisku. Podle něj prezidentova kritická slova poškozují obraz Slovenska v zahraničí. Fico rovněž zopakoval, že Kiska byl v kontaktu s miliardářem Georgem Sorosem, a naznačil, že právě Soros stojí za voláním opozice a prezidenta po změnách ve vládě. Podobná slova zvolil Fico už v pondělí. Podle listu Sme se tak Fico stal učněm autokrata a předsedy maďarské vlády Viktora Orbána.
Fico chce chránit svobodu tisku, Kisku znovu obvinil ze spiknutí se Sorosem. Pomátl se, píše slovenský tisk
Slovenský premiér obvinil znovu Kisku z kontaktů se Sorosem, jménem ikonickým podle Sme pro každého konspirátora. Prezidenta nařkl také z toho, že poškozuje dobré jméno Slovenska v zahraničí. „Prezident dělá opoziční politiku, destabilizuje Slovensko, nechrání dobré jméno Slovenské republiky ve světě a brázdí svahy v Rakousku,“ prohlásil Fico po pracovním obědě s velvyslanci zemí Evropské unie a USA.
Premiér dodal, že velvyslance informoval o tom, že „sledujeme útok ze strany opozice a prezidenta na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb“. Podle Fica se opozici i prezidentovi vražda novináře hodila, protože najednou mají příběh, s jehož pomocí chtějí vládu odstranit.
Sám sebe pak označil za obhájce svobody tisku. „Vždy mi záleželo na svobodě médií. I když máme vzájemně kritický vztah, záleží na tom, abyste mohli svobodně dělat svoji práci,“ dodal Fico s tím, že hodlá navrhnout rozšíření ochrany novinářů, kteří pracují na citlivých kauzách.
Předseda slovenské vlády zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Kisky za jeho loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem v New Yorku bez přítomnosti dalších slovenských politiků. Schůzka se konala v září, když se Kiska účastnil zasedání Valného shromáždění OSN.
Kiska tehdy na sociální síti napsal, že se Sorosem se setkal proto, že Sorosova nadace se věnuje romské problematice a že o setkání požádal Soros poté, co si přečetl článek o úspěšném příběhu Romů na východním Slovensku. Fico tvrzení hlavy státu o tématu jednání označil za „blbost“.
Pomátl se, píší slovenské deníky
Právě za tato obvinění slovenské deník Sme označil Fica za učně autokratického premiéra Maďarska Viktora Orbána. Premiér už v pondělí amerického finančníka a filantropa Sorose nepřímo spojil se slovenským prezidentem Kiskou a jeho požadavkem na zásadní rekonstrukci vlády nebo předčasné volby. Tyto kroky uvedl předtím Kiska jako způsob řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Podle Denníku N se Fico pomátl.
„Premiér (Fico) kráčí cestou orbánovské nenávistné kampaně v době, kdy národ od něj očekává alespoň nějaké náznaky morální a politické zodpovědnosti. On ovšem pohotově našel cizího nepřítele, který řídí jeho kritiky, média a možná i samotného prezidenta,“ uvedl list Sme. Tím, že se Fico snaží posilovat na Slovensku „sorosovskou konspiraci“, posouvá politiku podle listu do ještě hlubšího bahna.
Denník N napsal, že Fico se pomátl a že země se ho jako premiéra musí zbavit. „Premiér Robert Fico je již ostudou této země. Jeho pád do žumpy konspirací z něj dělá překážku normální budoucnosti Slovenska,“ uvedl list, který slovenského premiéra označil za nebezpečného pomatence a také za konspirátora, který za vším vidí Sorose.
Finančník maďarského původu Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Maďarský premiér Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.
Aktuality.sk: Slovenská policie měla informace o kontaktech Vadaly s mafií
Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, mezitím napsal, že Slovensko již v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, o kterém Kuciak psal. Ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD) o víkendu tvrdil, že italské úřady se slovenskými kolegy příliš nespolupracovaly.
„V roce 2013 dorazily z Říma na Slovensko podrobné zprávy o Vadalovu klanu. Mezi nimi i klíčová informace, že se ve své rodné Kalábrii pravidelně setkával s předními představiteli mafie,“ uvedl portál, který se odvolal na korespondenci mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italským úřadem proti mafii (DIA).
Ministr Kaliňák před poslanci parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost řekl, že italská strana neposílala na Slovensko z vlastní iniciativy ve zmiňovaném případu žádné informace. Uvedl také, že vůči podnikatelům, o kterých psal Kuciak, policie vedla přes 70 řízení a naposledy pět případů skončilo návrhem na podání obžaloby kvůli korupci.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o podnikatelských vazbách Vadaly na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a poradkyně Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.
Vadalu a dalších šest osob slovenská policie během vyšetřování Kuciakovy vraždy minulý týden zadržela, později je ale všechny propustila.
Vadala své napojení na mafii odmítl a popřel také informace, že díky politickým kontaktům získal miliony eur na dotacích za hospodaření na půdě a z evropských fondů. Slovenskému listu Korzár Vadala řekl, že v kauze jde o intriky slovenské opozice s cílem způsobit pád Ficovy vládu. Předložil také dokumenty italských úřadů, ve kterých je podle něj mezi členy klanu Vadalů uvedeno jméno Antonino Vadala, ale s jiným datem narození než je jeho.