Evropská komise chce do roku 2030 jen recyklovatelné plasty. Aby v oceánech nebylo víc obalů než ryb

Do roku 2030 by měly být v Evropské unii všechny plasty recyklovatelné. Ve své strategii týkající se plastů to navrhuje Evropská komise. Chce také výrazně omezit využívání plastů pro jednorázové užití a zakázat úmyslné používání mikroplastů.

Pláž v Thajsku plná plastových odpadků
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Marechal Aurore

Novou strategii po jednání Komise ve Štrasburku představili její první místopředseda Frans Timmermans a místopředseda odpovědný za růst a investice Jyrki Katainen. 

Komise upozornila, že Evropané každoročně vygenerují 25 milionů tun plastového odpadu, ale k recyklaci se ho shromáždí méně než 30 procent. Po celém světě tvoří plasty 85 procent odpadků na plážích.

Čína už plastový odpad dovážet nebude

Plasty se podle EK ve formě mikroplastů, jejichž účinky pro zdraví jsou zatím neznámé, dostávají také vzduchem, vodou a v potravinách až do lidského těla.

„Nezměníme-li způsob, jakým vyrábíme a používáme plasty, bude do roku 2050 v oceánech víc plastů než ryb,“ poznamenal Timmermans. Například Čína už dříve oznámila, že od roku 2018 zakáže dovoz řady odpadů, právě včetně plastů. Do Číny putovalo na recyklaci až 87 procent plastu z Evropské unie. Odpadní plasty tam ve velkém putovaly i ze Spojených států a Japonska.

Komisí nabídnutá strategie mění způsoby, jakými se plasty v EU navrhují, vyrábějí, používají i recyklují. Nová pravidla pro obaly by měla zlepšit možnosti jejich recyklace. Mělo by vzniknout více kvalitních a větších recyklačních středisek i standardní systém třídění odpadů s úsporou okolo stovky eur na tunu odpadu.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger nedávno přišel s nápadem na novou evropskou daň na plast jako s možností doplnění zdrojů rozpočtu EU. Katainen to však nepodpořil. Poznamenal, že při správném uplatnění v úterý oznámené strategie pro plasty by výnosy nové daně nebyly v příštích letech příliš významné.

Oettinger sám na Twitteru rozhodnutí Komise, že „prozkoumá možnosti opatření fiskální povahy na evropské úrovni“ v souvislosti s plasty, označil za podporu pro svůj nedávný návrh. Doplnil, že její výnosy by si měly rozdělit unijní rozpočet a členské země. 

Méně plastů na jedno použití, zní strategie Komise

Komise chce pomocí informačních kampaní a také úpravou pravidel omezit užívání plastů na jedno použití. Přijít mají i kroky, kterými se omezí používání mikroplastů ve výrobcích a určí se označování biologicky rozložitelných a kompostovatelných plastů.

Nové předpisy o přístavních zařízeních pro příjem odpadu se budou zabývat odpadem v mořích pocházejícím ze zdrojů souvisejících s mořem.

Unijní exekutiva také plánuje podporovat inovace a poskytne 100 milionů eur na rozvoj inteligentnějších a recyklovatelnějších plastových materiálů, lepší recyklaci a odstraňování nebezpečných látek a kontaminantů z recyklovaných plastů.

Členské země a europarlament nyní začnou projednávat navrženou směrnici o přístavních zařízeních pro příjem odpadu, návrhy ohledně plastů na jedno použití plánuje Komise předložit ještě v letošním roce.