Nejen sportovci. KLDR chce na Hry do Soulu vyslat i uměleckou skupinu

Severní Korea navrhla uspořádat pracovní schůzku, na níž se dohodne vyslání umělecké skupiny na zimní olympijské hry, jež se budou konat v únoru v Jižní Koreji. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Severní Korea tento týden oznámila, že vyšle na olympiádu své sportovce.

V prohlášení jihokorejského ministerstva stojí, že „Severní Korea zaslala návrh, aby se schůzka na pracovní úrovni o vyslání umělecké skupiny konala na severokorejské straně Pchanmundžomu 15. ledna“. Pchanmundžom je demilitarizované pásmo oddělující korejské státy.

Jiné datum chce KLDR navrhnout pro jednání o severokorejské účasti na olympiádě, která se bude konat od 5. do 25. února v Pchjongčchangu. Mezinárodní olympijský výbor svolal rozhovory o detailech účasti KLDR na Hrách na 20. ledna do švýcarského Lausanne.

  • Severokorejská strana rozhodla, že na Hry pošle olympijskou delegaci, která bude zahrnovat vysoké činitele, sportovce, roztleskávačky, družstvo na předvádění taekwonda a novináře.

Tento týden v úterý se zástupci obou korejských států dohodli na krocích, které by mohly přispět k deeskalaci napětí na Korejském poloostrově. Šlo o první podobný dialog od roku 2015. Umožnil jej severokorejský vůdce Kim Čong-un, který se v novoročním projevu překvapivě vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a s tím, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na olympiádu.