Severokorejští krasobruslaři budou na olympijských hrách u sousedů lámat ledy

Počínání severokorejských krasobruslařů Rjom Te-ok a Kima Ču-sik na olympijských kluzištích bude v únoru sledovat celý svět. Jako jediní zástupci KLDR se dokázali na Hry v jihokorejském Pchjongčchangu kvalifikovat a jejich účast nyní stvrdily i rozhovory zástupců obou znepřátelených zemí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Severokorejští krasobruslaři pojedou na Hry do Pchjongčchangu

Severokorejská sportovní dvojice je na ledě jako doma. Paří do širší světové špičky, ale na mezinárodních závodech působí poněkud zakřiknutě. Během loňského šampionátu v Helsinkách například nechtěli vysvětlit, proč si pro své vystoupení vybrali zrovna píseň A Day in the Life od Beatles. Na mistrovství nakonec skončili patnáctí. Chtějí ale ještě výš, proto se vydali trénovat do Kanady.

„Nikdy nemluvíme o politice. Vždycky mluvíme o tom, co pro ně můžu udělat. A když se na tento tým podívám, vidím dva bruslaře s obrovským potenciálem,“ ujišťuje jejich trenér Bruno Marcotte. Sportovci jeho slova potvrdili v září, kdy splnili kvalifikační podmínky pro účast na olympijských hrách.

Ty se budou konat pouhých 80 kilometrů od jejich domova, v jihokorejském Pchjongčchangu. Účast Rjom Te-oka a Kima Ču-sik bude severokorejská propaganda prodávat jako důkaz, že celý svět jejich zemi přijal jako jadernou mocnost.

Přítomnost severokorejské delegace zase Pchjogčchangu poslouží jako bezpečnostní pojistka. Záruka, že KLDR nechá sportovní svátek na území svého největšího nepřítele proběhnout v klidu a míru, což se v minulosti nestávalo.

„Mluvíme stejným jazykem“

Na olympijské setkání se svými sportovními rivaly se už těší i jihokorejský krasobruslařský pár, který se Severokorejci strávil část letního tréninku v Kanadě. „Mluvili jsme stejným jazykem a tak jsme byli rádi, že jsme tam spolu. Dobře jsme spolu vycházeli. Taky jsme si navzájem vařili, to nás sblížilo,“ vzpomíná jihokorejská krasobruslařka Kim Kyu-eun.

Vítězství olympijské myšlenky nad politickým soupeřením se stalo jedním z ikonických momentů už letních Her v Riu de Janeiro. Společné selfie jihokorejské a severokorejské gymnastky obletělo doslova celý svět.

Gymnastky Jižní a Severní Koreje si během olympijských her v Riu pořídily společnou fotografii
Zdroj: Reuters
Autor: Dylan Martinez

Když se sportovcům z KLDR nedaří 

Olympijské hry jsou pro severokorejský režim mimořádně ožehavou záležitostí. Stejně jako všechny ostatní diktatury považuje úspěch svých sportovců za svůj vlastní. Obavy nastávají po prohrách, které můžou způsobit skvrny na image, jež o sobě režim šíří.

Zápasy severokorejských sportovců se proto v zemi většinou vysílají s časovým zpožděním. Pro případ, že výsledek nebude Pchjongjangu vhod.

Zářným příkladem bylo finále fotbalového turnaje na Asijských hrách v roce 2014. Střetly se v něm týmy domácí Jižní Koreje a KLDR. Zápas vyhráli Jihokorejci díky brance v nastaveném čase. Fanoušci v KLDR na výsledek zápasu dodnes čekají marně.