Severní a Jižní Korea upouštějí páru. Dohodly se, že obnoví vojenskou horkou linku

Na linii příměří oddělující oba korejské státy se v úterý konalo první přímé jednání mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Zástupci KLDR při té příležitosti uvedli, že vyšlou na nadcházející zimní olympiádu v Jižní Koreji delegaci na vysoké úrovni, sportovce či novináře. Oba státy se také dohodly na obnově vojenské horké linky a na uspořádání vojenských rozhovorů.

Video Události
video

Severní a Jižní Korea se sešly ke společnému jednání

„Severokorejská strana sdělila, že vyšle olympijskou delegaci, která bude zahrnovat vysoké činitele, sportovce, roztleskávačky, družstvo na předvádění taekwonda a novináře na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu,“ řekl náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čong He-song.

Jihokorejští představitelé podle náměstka navrhli, aby sportovci z obou zemí na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her pochodovali společně, jako tomu bylo už v Sydney v roce 2000.

Prohlásili také, že Jižní Korea by ve spolupráci s OSN mohla dočasně zrušit některé sankce uvalené na KLDR, aby usnadnila účast Severní Koreje na olympiádě.

„Toto jednání prozatím skončilo úspěchem, protože ten hlavní cíl byl dosažen. Severokorejci na olympiádu pojedou, což skýtá záruky, že by mohla proběhnout v klidu, bez provokací a bez raketových testů,“ uvedla dříve zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Rozhovory byly zorganizovány poté, co se severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním projevu překvapivě vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu, která se uskuteční mezi 9. a 25. únorem.

Mezinárodní olympijský výbor už v pondělí oznámil, že se chce po politických rozhovorech urychleně poradit o tom, jak by bylo možné zajistit účast Severní Koreje na zimních olympijských hrách.

Video Studio ČT24
video

Koreanista Tomáš Horák: V zásadních otázkách se průlom očekávat nedá

Koreanista Tomáš Horák: V zásadních otázkách se průlom očekávat nedá

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová ve Studiu 6

Studio ČT24 s Richardem Turcsányim z Ústavu teritoriálních studií Mendelovy univerzita v Brně

Jednání pokračovalo i odpoledne. Soul navrhl několik dalších bodů. „Mezi jinými konání mezikorejských vojenských rozhovorů, které by potažmo mohly vést k jednání o jaderném odzbrojení,“ uvedla Šámalová. 

„Obě země se dohodly snížit stávající vojenské napětí a uspořádat vojenské rozhovory o této otázce,“ píše se podle agentury AFP v komuniké. Na zmínku o potřebě denuklearizace Korejského poloostrova ale nereagoval vedoucí severokorejské delegace pozitivně, sdělila jihokorejská delegace. 

Šéf delegace KLDR Ri Son-kwon podle agentury Reuters v této souvislosti vyjádřil „silnou námitku“. „Všechny naše zbraně, včetně atomových bomb, vodíkových bomb a balistických raket, jsou namířené pouze na Spojené státy, nikoli na naše bratry, na Čínu a na Rusko. Nejde o záležitost mezi Severní a Jižní Koreou a vznášení této otázky by mohlo mít negativní důsledky a zrušit všechny dnešní dobré výsledky,“ prohlásil.

Soul také navrhl setkání členů rozdělených rodin. Jihokorejská strana si přeje, aby se nová schůzka členů rozdělených rodin uskutečnila u příležitosti lunárního Nového roku, který letos připadá na 16. února.

Soul a Pchjongjang ve středu obnoví vojenskou horkou linku

Obě země se dohodly na obnově vojenské horké linky. „Naše strana začne znovu používat linku zřízenou v západní části hranice pro naléhavé spojení mezi armádami obou zemí ve středu v 8:00 místního času (o půlnoci našeho času),“ prohlásil náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čong He-song.

Civilní horká linka mezi oběma zeměmi v pohraniční vesnici Pchanmundžom byla zprovozněna již minulý týden.

Severní Korea přerušila komunikaci prostřednictvím vojenské i civilní horké linky v únoru 2016 v odvetě za uzavření společné průmyslové zóny Kesong, k němuž Jižní Korea přistoupila v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Podle Soulu Severní Korea využívala devizy z Kesongu na nákup materiálu pro své zbrojní programy.

Podle agentury AP lze předpokládat, že KLDR bude požadovat od Jižní Koreje výměnou za obnovu setkávání rodin rozdělených korejskou válkou a za obnovu vojenských rozhovorů ústupky.

Pchjongjang může například chtít, aby Soul zastavil propagandistické vysílání z tlampačů umístěných u společné hranice, a omezení či úplné ukončení společných jihokorejsko-amerických vojenských manévrů. Zastavení společných vojenských cvičení je pro Jižní Koreu nepřijatelné, protože by vážně poškodilo vztahy s jejím hlavním spojencem USA, které chtějí vyvíjet maximální tlak na KLDR, napsala agentura AP. 

Rozhovory začaly v 10:00 místního času (2:00 našeho času) v Pchanmundžomu v demilitarizované zóně, která rozděluje Korejský poloostrov. Jsou první od prosince 2015. Jednání pozorně sledují i světoví vůdci. V poslední době na Korejském poloostrově narůstalo napětí kvůli pokračujícímu severokorejskému raketovému a jadernému programu.

Zmírnění napětí vítá OSN i USA

Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvčího ocenil jak snahu vést rozhovory o snížení napětí, tak rozhodnutí znovu zprovoznit vojenskou horkou linku mezi armádami obou zemí.

„Obnovení a posílení těchto kanálů je zásadní pro snížení rizika chybného úsudku či nedorozumění a pro pokles napětí v regionu,“ uvádí se podle agentury Reuters v prohlášení Guterresova úřadu. Podobně se vyjádřilo rovněž americké ministerstvo zahraničí, které zdůraznilo, že účast severokorejské delegace na únorové olympiádě v Jižní Koreji nesmí porušit sankce uvalené na Pchjongjang Radou bezpečnosti OSN.