Hedvábná stezka nesmí dělat z ostatních států vazaly Číny, uvedl Macron v Pekingu

Čína a Evropa by měly spolupracovat na plánu Pekingu na vybudování novodobé Hedvábné stezky, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Na úvod své návštěvy Číny to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Tato stezka ale nesmí být jednosměrná, klíčová je spolupráce, zdůraznil státník.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Šámalová o čínsko-francouzských vztazích

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil svůj ambiciózní plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 a na loňském květnovém summitu do něj slíbil investovat 124 miliard dolarů. Peking tvrdí, že cílem stezky je posílit obchodní vztahy Číny s Evropou a dalšími zeměmi.

Řada západních států ale Peking podezírá, že chce tímto způsobem především ještě silněji rozšiřovat svou moc. Upozorňují také, že Čína své projekty nastínila jen velmi vágně a že není jasné, zda budou otevřeny Evropanům. „Tyto cesty se nesmějí stát novým nástrojem hegemonie a učinit ze zemí, kterými procházejí, vazaly (Číny),“ prohlásil Macron.

Svou první návštěvu Číny ve funkci zahájil Macron symbolicky zastávkou ve městě Si-an, kde začínala starobylá Hedvábná stezka. „Hedvábná stezka nebyla v minulosti jen čínská,“ řekl Macron v projevu před akademiky, studenty a podnikateli v paláci, který byl za dynastie Tchang více než 220 let královskou rezidencí. „Stezky mohou být jedině sdílené. Nemohou být jednosměrné,“ prohlásil Macron.

Macron: Pro vztahy EU a Číny musí platit rovná pravidla

Francouzský prezident, který přicestoval do Číny s delegací 50 podnikatelů, vyjádřil naději, že francouzské firmy získají větší přístup na čínské trhy. Doufám v nový začátek vztahů EU a Číny na základě „rovných pravidel“, prohlásil Macron.

Britský ministr financí Philip Hammond v prosinci řekl, že Británie, která opouští Evropskou unii, si přeje těsnější spolupráci s Čínou na jejím plánu nové Hedvábné stezky. Macron nicméně prohlašuje, že Evropa by neměla být ve svých obchodních vztazích „naivní“, a prosazuje přísnější antidumpingová pravidla proti dovozu levné čínské oceli, napsala agentura Reuters.

Čína je největším obchodním partnerem Francie v Asii, loni ale Francie zaznamenala ve vzájemném obchodu deficit ve výši 30 miliard eur.

S prezidentem Si Ťin-pchingem a dalšími vysokými čínskými představiteli bude Macron jednat v úterý a ve středu. Francouzská vláda uvedla, že tématem rozhovorů budou i otázky Severní Koreje, boj proti financování terorismu a klimatické změny.

„Francie nemá diplomatické vztahy s KLDR jako jedna ze dvou zemí Evropské unie. V minulosti se chtěla zapojit do jednání o jaderném odzbrojení, ale absence diplomatických vztahů byla jedním z důvodů, proč to nebylo možné. Chtěla otevřít například francouzský institut v Pchjongjangu jako snahu šířit svou kulturu,“ připomněla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

„Naopak Čína má s KLDR nadstandardní vztahy. Jako její největší ekonomický partner má i nezanedbatelný vliv. Jak Francie, tak Čína jsou členy Rady bezpečnosti OSN, která projednává sankce vůči Severní Koreji. Si Ťin-pching v minulosti vyzval Macrona, aby Paříž byla konstruktivní a restartovala jednání se Severní Koreou,“ doplnila Šámalová.

Macrona bude podle ní zajímat, jak jeho čínský protějšek vnímá situaci na Korejském poloostrově. Po dvou letech by mělo v úterý dojít na přímá jednání mezi Severem a Jihem.

Emmanuel Macron a Si Ťin-pching
Zdroj: REUTERS
Autor: Andy Wong/Pool

Proběhla výměna koňů

Podle agentury Reuters přivezl Macron svému čínskému protějšku jako dar koně elitní republikánské gardy, k jejímž úkolům patří i ochrana francouzského prezidenta. Čínský prezident byl údajně fascinován 104 gardisty, kteří ho doprovázeli v průběhu jeho poslední návštěvy Paříže v roce 2014.

Francouzský prezidentský palác označil dar v podobě osmiletého hnědého valacha jménem Vesuvius za „bezprecedentní diplomatické gesto“.

Agentura Reuters napsala, že to je poprvé, co Francie daruje koně gardistů, a že se rovněž jedná o reakci na čínskou „pandí diplomacii“ poté, co se Macronova manželka Brigitte stala kmotrou čínské pandy zapůjčené Pekingem do zoo nedaleko Paříže.