Rusko díky informacím CIA odvrátilo možný útok v Petrohradě. Putin Trumpovi poděkoval

Teroristé plánovali útok na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu. Informují o tom ruské agentury, které se odvolávají na Kreml. Lidé, kteří útok plánovali, byli zadrženi díky informacím od americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Prezident Vladimir Putin o chystaném útoku telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Ruský prezident „poděkoval svému americkému protějšku za zpravodajské informace, které poskytla CIA“, uvedl Kreml. Informace podle něj umožnily ruským bezpečnostním složkám zatknout teroristickou skupinu, která chystala atentáty v druhém největším městě Ruska.

„Informace získané od CIA se ukázaly jako dostačující pro vypátrání a zadržení zločinců,“ uvedl Kreml. Žádné podrobnosti k totožnosti zadržených neposkytl. 

„Hlava ruského státu požádala prezidenta USA, aby vyřídil poděkování řediteli CIA a agentům americké zpravodajské služby, kteří tyto informace obdrželi,“ uvedl úřad ruského prezidenta.

Informace Kremlu později potvrdil i Bílý dům. „Ruský prezident Vladimir V. Putin dnes telefonoval prezidentovi Donaldu J. Trumpovi, aby mu poděkoval za včasné varování, které zpravodajské služby Spojených států poskytly Rusku a které se týkalo velkého teroristického spiknutí v ruském Petrohradě,“ uvedl. Při útoku podle něj mohl zahynout „velký počet lidí“.

Petrohrad
Zdroj: ČTK/AP/Dmitry Lovetsky

„Vladimir Putin ujistil Donalda Trumpa, že pokud ruské bezpečnostní služby získají informace o teroristických hrozbách vůči Spojeným státům a jejich občanům, pak tyto informace okamžitě předají svým americkým kolegům prostřednictvím partnerských kanálů,“ uzavřel Kreml.

Nedělní telefonický rozhovor mezi Putinem a Trumpem byl od čtvrtka druhý, připomíná agentura AP. První se týkal mimo jiné severokorejského jaderného a raketového programu.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) už v pátek informovala, že zadržela sedm stoupenců takzvaného Islámského státu, kteří na tuto sobotu plánovali atentát v Petrohradě. 

Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou jsou křehké kvůli neshodám ohledně politiky vůči Ukrajině, Sýrii a ohledně kontroly zbraní. Kromě toho z Washingtonu zaznívá podezření, že se Moskva vměšovala do loňských prezidentských voleb v USA, což Moskva odmítá.

Ruský prezident nedávno prohlásil, že obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem je nezbytné, protože obě země musejí spolupracovat tváří v tvář globálním výzvám, včetně hrozby radikálního islámu.

Při explozi v petrohradském metru letos 3. dubna zahynulo 15 lidí a dalších zhruba 50 jich bylo zraněno. Vyšetřovatelé se domnívají, že atentátníkem byl dvaadvacetiletý muž z Kyrgyzstánu. Moskva předpokládá, že k IS se připojily tisíce lidí z bývalých sovětských republik ve střední Asii. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, odstávky se výrazně prodloužily

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil mimo jiné na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně. V Černihivská oblast hlásí po ruském náletu jednoho mrtvého. Ruská média zaznamenala v sobotu zřejmě další případ, kdy tamní armáda omylem svrhla bombu na ruské město.
09:47Aktualizovánopřed 12 mminutami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi požáru v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Dalších šest lidí je zraněných.
01:08Aktualizovánopřed 28 mminutami

Kreml vítá novou americkou strategii, která neoznačuje Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. V neděli to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Americký dokument mimo jiné volá po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem a tvrdí, že se už nebude rozšiřovat Severoatlantická aliance.
05:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky namířily během letu nad mezinárodními vodami u japonského souostroví Okinawa radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů, Peking uvedl, že se letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
před 2 hhodinami

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 4 hhodinami

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 13 hhodinami

Příměří v Gaze dosáhlo kritického bodu, sdělil katarský premiér

Příměří v Pásmu Gazy dosáhlo kritického bodu, jelikož se jeho první fáze chýlí ke konci a mezinárodní prostředníci pod vedením Spojených států už pracují na cestě k druhé fázi, aby dohodu upevnili. Podle agentury AP to v sobotu řekl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, podle něhož je podmínkou příměří mimo jiné úplné stažení izraelských sil z Gazy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Velké nedostatky i rostoucí náklady. Evropa hodnotí stav svých armád

Ruská válka na Ukrajině vyburcovala většinu evropských zemí k tomu, aby upřely pozornost ke stavu svých armád. Zatímco vyzbrojování Velké Británie, která dlouho žila podle expertů v iluzi vlastní vojenské síly, provází problémy, Polsko už teď dává na obranu téměř pět procent HDP a mezi zeměmi NATO si udržuje náskok. Jedním z nejaktivnějších a nejambicióznějších aktérů je v současné době také Německo, kde poslanci v pátek schválili novou podobu vojenské služby.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...