Muž, který najel v Londýně do muslimů, je podle rodiny složitá osobnost

Rodina Darrena Osborna, který je předpokládaným pachatelem pondělního útoku u mešity v Londýně, je z činu svého příbuzného v šoku. Obětem útoku i jejich rodinám vyjádřila soustrast. Uvedla to britská stanice BBC. Matka útočníka Christine Osbornová popsala svého syna jako složitou osobnost.

Video Události
video

Útočníka z Finsbury Park poznala jeho matka. Díky záběrům z místa činu

„Jsme strašně šokovaní, je to neuvěřitelné, stále jsme to pořádně nedokázali vstřebat,“ uvedly v prohlášení matka, sestra a neteř Darrena Osborna. Podle britských médií je předpokládaný sedmačtyřicetiletý pachatel pondělního atentátu otcem čtyř dětí. „Celým srdcem jsme s těmi, kdo utrpěli zranění,“ stojí dále v prohlášení.

Modlící se muslimové po útoku ve Finsbury Park
Zdroj: Reuters
Autor: Neil Hall

Osborne podle všeho krátce po nedělní půlnoci najel do skupiny muslimů, kteří po modlitbě během postního měsíce ramadánu vycházeli z komunitního centra ve čtvrti Finsbury Park. Část z nich právě poskytovala první pomoc muži, který se krátce předtím zhroutil, když do nich narazila dodávka.

Muž později zemřel, policie ale stále neví, zda jeho úmrtí souvisí s teroristickým činem. Dodávkou útočník zranil jedenáct lidí, devět z nich bylo převezeno do nemocnice. Šéfka londýnské policie Cressida Dicková v pondělí uvedla, že útok „zcela zjevně“ mířil na muslimy.

Není rasista, je to bláznovství, reaguje útočníkova rodina

Podle prohlášení pachatelovy rodiny Osborne „není rasista“ a nikdy nevyjadřoval xenofobní názory. „Je to bláznovství. Je to čisté bláznovství,“ uvedli členové rodiny muže, kterého na místě zadrželi přítomní muslimové a následně jej předali policii.

„Nebudu ho obhajovat, ale je to můj syn a je to pro mě hrozný šok,“ uvedla matka útočníka v rozhovoru poskytnutém televizi ITV. „Jsem skutečně zarmoucená z toho, co se stalo,“ řekla sestra podezřelého Nicola Osbornová agentuře PA.

Dodávka na místě činu
Zdroj: Reuters
Autor: Neil Hall

Náměstek britské ministryně vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace už v pondělí informoval, že policii řidič dodávky nebyl znám jako někdo s krajně pravicovými názory.

Podle agentury AFP v pondělí večer policisté prohledali jeho byt v Pentwynu, čtvrti velšské metropole Cardiffu. Z půjčovny vozů ve Walesu pocházela také dodávka, kterou útočník do davu lidí najel.