Ruská kauza: Sněmovní výbor chce Comeyho poznámky o rozhovoru s Trumpem

Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů vyzval exšéfa FBI Jamese Comeyho, aby mu vydal veškeré poznámky, jež popisují jeho únorový rozhovor s prezidentem Donaldem Trumpem o vyšetřování ruského vlivu na americké volby. Výbor se kvůli tomu obrátil i na právníka Bílého domu Dona McGahna.

Republikánský předseda výboru Mike Conaway a jeho demokratický představitel Adam Schiff poslali v pátek dopis McGahnovi s dotazem, zda nějaké nahrávky či poznámky z rozhovoru Comeyho s Trumpem existují nebo existovaly. Výbor chce mít tyto materiály do 23. června.

Bývalý ředitel FBI Comey ve čtvrtek při své výpovědi před senátory řekl, že předal poznámky z klíčového únorového rozhovoru s Trumpem jistému příteli. Ten byl později identifikován jako profesor práva z Kolumbijské univerzity Daniel Richman.

Comey Richmana požádal, aby obsah poznámek předal médiím. Udělal to prý proto, aby urychlil jmenování zvláštního vyšetřovatele. Richman část poznámek předal listu The New York Times.

Ten následně oznámil, že Trump Comeyho vyzval, aby zastavil vyšetřování tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna kvůli jeho utajovaným ruským vazbám.

Výbor pro soudnictví amerického Senátu v pátek vyzval přítele Comeyho, aby vydal veškeré poznámky, které mu Comey poskytl. Oznámil to republikánský předseda senátního výboru pro soudnictví Chuck Grassley. Comey při slyšení v Senátu prohlásil, že poznámky u sebe nemá, ale nebude bránit Richmanovi je zveřejnit.

Comey je přesvědčený, že pravým důvodem jeho nečekaného odvolání z funkce šéfa FBI byla snaha prezidenta změnit způsob vyšetřování ruských zásahů do loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami. Jeho výpověď sledovalo v televizním přenosu téměř 20 milionů diváků.

Trump v reakci prohlásil, že i on sám je připraven vypovídat pod přísahou o obsahu svých rozhovorů s Comeym. Popřel také tvrzení, že žádal Comeyho věrnost a že po něm chtěl zastavit vyšetřování Flynna.

Kontakty s prominentními Rusy měl udržovat i osobní Trumpův advokát Marc Kasowitz, napsal list The Washington Post.

Trump si ho přitom nedávno vybral jako mluvčího v kauze údajného ruského vměšování do loňské volební kampaně v USA, hájí zájmy ruského oligarchy Olega Děripasky, blízkého Putinovi. Zastupuje i největší ruskou státní banku Sberbank.

Ta byla v roce 2014 jedním ze sponzorů moskevské soutěže o královnu krásy, na níž vlastnil práva Trump. Místoředitelem banky byl tehdy Sergej Gorkov, bývalý agent ruské tajné služby, který se loni v prosinci setkal s Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, uvedl The Washington Post.

Už v březnu agentura AP sdělila, že pro Děripasku v letech 2006 až 2009 tajně pracoval Paul Manafort, který loni působil jako šéf Trumpovy volební kampaně. Dostával prý ročně deset milionů dolarů za to, že působil v USA ve prospěch Kremlu. Děripaska zprávu popřel a agenturu AP zažaloval.