Rusové se stále pokoušejí dobýt Bachmut. Postup ale hlásí Ukrajinci

Ukrajinská armáda zaznamenala úspěchy v protiútocích proti ruským silám severozápadně od města Bachmut, o který se v posledních týdnech vedou největší boje. Ve své pravidelné zprávě to v sobotu napsal americký Institut pro studium války (ISW). Odkázal na záběry z pátku, které ukazují ruské vojáky prchající před ukrajinskou dělostřeleckou palbou na jižním břehu Berchivské nádrže asi čtyři kilometry severozápadně od Bachmutu.

„Tyto záběry potvrzují tvrzení řady ruských blogerů, podle nichž ukrajinské síly postoupily severozápadně od Bachmutu v oblasti mezi Bohdanivkou a Berchivkou,“ napsal ve shrnutí institut. Videonahrávka zachycující ústup ruských vojáků byla podle ISW ověřena pomocí geolokace.

Britská vojenská rozvědka v sobotu uvedla, že jižně od Bachmutu postoupily ukrajinské síly za poslední čtyři dny nejméně o kilometr. Tamní ústup ruských vojáků podle sobotní zprávy rozvědky odráží „kritický nedostatek důvěryhodných bojových jednotek“ na ruské straně.

„Části ruské 72. samostatné motostřelecké brigády se v posledních čtyřech dnech pravděpodobně ve špatném stavu stáhly ze svých pozic na jižním křídle operací v oblasti Bachmutu,“ uvedlo britské ministerstvo obrany. Území, které ukrajinské síly dobyly zpět, označilo za takticky významné. Ruské jednotky, které ustoupily ze svých pozic, mají podle Londýna nízkou morálku a jen omezené bojové schopnosti.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v pátek uvedla, že ukrajinská armáda postoupila u Bachmutu o dva kilometry. Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pátek prohlásil, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt. Zopakoval zároveň své dřívější tvrzení, že jednotky pravidelné ruské armády utíkají z pozic na křídlech bachmutské fronty a ruská obrana se tam podle něj hroutí.

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním shrnutí v sobotu uvedl, že ukrajinská armáda v pátek odrazila 47 nepřátelských útoků ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku. Centrem bojů zůstávají podle něj města Bachmut a Marjinka.

„Nepřítel nepřetržitě útočil na město Bachmut a neúspěšně se snažil postupovat směrem k vesnicím Vasylivka, Grygorivka a Stupočky. Boje o Marjinku pokračovaly přímo ve městě Marjinka a jeho bezprostředním okolí,“ sdělil ukrajinský generální štáb.

Po ruském ostřelování v Mykolajivu hořela továrna

Ruské síly na Ukrajině útočily i ze vzduchu. Tři lidé utrpěli v sobotu v časných ranních hodinách zranění při ruském ostřelování města Mykolajiv na jihu. Informoval o tom list The Kyiv Independent s odvoláním na starostu města Oleksandra Sjenkevyče. Nad velkou částí Ukrajiny, včetně Kyjeva, byl v noci na sobotu znovu vyhlášen letecký poplach.

Leteckou pohotovost začaly kolem 1:10 místního času (0:10 SELČ) nejprve vyhlašovat regiony na jihu a východě Ukrajiny, zhruba o hodinu později pak i Kyjev a jeho okolí. Tam Rusko útočilo bezpilotními letouny, proti nimž zasahovala protiletecká obrana.

Starosta Mykolajivu uvedl, že ruský útok mířil na místní továrnu, která začala hořet, stejně jako tři byty v přilehlém pětipatrovém obytném domě. Jeden ze zraněných civilistů byl převezen do nemocnice, další dva byli ošetřeni na místě.

V Chmelnycké oblasti na západě Ukrajiny zasáhl ruský útok v noci na sobotu kritickou infrastrukturu, oznámily místní úřady. Objekt se nachází mimo obydlenou oblast. Ve městě Chmelnyckyj byly podle úřadů v důsledku tlakové vlny poškozeny vzdělávací instituce, zdravotnické ústavy, administrativní i obytné budovy a průmyslová zařízení.

„Nárazová vlna poškodila okna a dveře, střepiny skla zranily pět lidí,“ uvedly úřady. Některé vlaky v sobotu také pojedou podle změněných jízdních řádů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 21 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 55 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 5 hhodinami
Načítání...