Způsob boje u Bachmutu vyhovuje Rusům, Ukrajinci musí překvapit, říká Macko

7 minut
Studio ČT24: Obtížná obrana Bachmutu
Zdroj: ČT24

Ukrajina je rozhodnutá bránit Bachmut za každou cenu s tím, že chce co nejvíc vyčerpat ruské okupanty a získat čas na výcvik dalších vojáků před ohlášenou jarní protiofenzivou. V té by měl být i prvek překvapení, míní generál ve výslužbě Ozbrojených sil Slovenské republiky Pavel Macko.

Zelenskyj ve svém pondělním večerním projevu uvedl, že budoucnost Ukrajiny závisí na výsledku bojů v klíčových bodech na východě země. „Je to tam velmi těžké a bolestivé. Musíme zničit vojenskou sílu nepřítele a my ji zničíme, u Bilohorivky, Bachmutu, Avdijivky, Vuhledaru a na všech dalších místech, kde se v těchto chvílích rozhoduje o naší budoucnosti,“ řekl ukrajinský prezident. 

Kvůli pokračování ukrajinské obrany Bachmutu jsou podle generálporučíka Pavla Macka vysoké ztráty na obou stranách. „Tím, že se Rusové snaží natlačit do Bachmutu, se příliš koncentrují na jedno místo a Ukrajinci oslabují jejich útočnou sílu,“ řekl Macko.

Ruská zimní ofenziva podle něj právě kulminuje a zpomaluje se. On sám však zastává názor, že by bylo pro Ukrajince lepší ustoupit z města, zaujmout nové obranné postavení, a hlavně zkrátit obranné linie.

„Dosavadní způsob boje spíš vyhovuje Rusům. Je to intenzivní opotřebovávací boj,“ komentoval generál ve výslužbě taktiku Kyjeva. Na druhou stranu připustil, že ukrajinské velení má detailnější informace a že nejspíš má k tomuto rozhodnutí svůj důvod.

Řepa: U Bachmutu zahynuly možná až desítky tisíc wagnerovců

Tomáš Řepa z Fakulty vojenského leadershipu na Univerzitě obrany míní, že otázka Bachmutu je spíše symbolická než strategická či operační.

„Oni (Ukrajinci) se tam snaží ruské síly utahat, vyčerpat je. To se jim do jisté míry daří. Jen wagnerovců mohlo při pokusech o dobytí Bachmutu zahynout až několik desítek tisíc. To je úplně neuvěřitelná bilance těch lidských vln (které wagnerovci posílali do útoku). Hlavně ze začátku se o to takhle pokoušeli a Ukrajinci je kosili jednoho za druhým,“ řekl v 90' ČT24.

„A protože se jim to (Ukrajincům) nějakou dobu dařilo – teď už je zase obraz války trochu jiný – tak v tom budou pokračovat dál. Je to samozřejmě ale politické rozhodnutí, které i ukrajinské vojenské velení musí respektovat,“ dodal Řepa.

45 minut
90’ ČT24: Čas na ukrajinskou ofenzivu?
Zdroj: ČT24

Je potřeba překvapit

Ukrajinské velení již dříve na jaro oznámilo protiofenzivu, ta podle Macka dává logiku ve směru ze Záporožské oblasti na Melitopol nebo na Berďansk, tedy města ležící na pobřeží Azovského moře. V případě úspěchu by v obou variantách došlo k rozdělení ruských sil na dvě části.

„Toto je logický primární směr útoku, ale to vidíme všichni, takže musí přijít i nějaký překvapivý moment,“ prohlásil Macko. Ukrajinci podle něj na útok dlouhodobě shromažďovali síly, takže by mohli mít dostatek jednotek k útoku. Zároveň upozornil, že musí mít i dostatečné rezervy, kdyby se akce nevyvíjela podle plánů.

Moment překvapení podle Macka může spočívat v tom, že Ukrajina zaútočí ve dvou směrech, nebo bude simulovat útok na jih, ale udeří v jiné oblasti.

Rychlý průlom obrany nehrozí

„Rusové nadále tlačí na celé linii Svatove–Kreminna, snaží se především od Kreminny postupovat všemi směry. Ukrajinci už byli na předměstí tohoto města, ale ten útok kulminoval a teď je Rusové tlačí zpět,“ popsal Macko.

Útočící armáda se podle něj snaží dostat až k Lymanu, protože případné získání Bachmutu jí negarantuje dostatečný nástupní prostor k ovládnutí zbytku Doněcké oblasti. Macko míní, že by potřebovala získat minimálně Lyman a Izjum, tedy města, která ukrajinští obránci osvobodili během charkovské protiofenzivy.

Podobně jako v Bachmutu se situace vyvíjí v Avdijivce severně od Doněcka, kde také hrozí obklíčení ukrajinských sil. Ve zbylých částech fronty je situace poměrně statická a dochází tam k sporadickým útokům z jedné nebo druhé strany.

„Rusům se nedaří prolomit ukrajinskou obranu. Každopádně Ukrajina má takovou pozici, že i kdyby ruské jednotky postoupily, tak může zaujmout další pásmo obrany a opět se úporně bránit a nehrozí rychlý ruský průnik na její území,“ zhodnotil situaci Macko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka má dopady i na letecké spojení s Prahou, uvedla mluvčí pražského letiště Denisa Hejtmánková.
10:56Aktualizovánopřed 14 mminutami

Španělsko obnovilo většinu dodávek proudu

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País. Portugalská vláda ráno informovala, že všechny dodávky pro 6,4 milionu zákazníků už byly obnoveny a vlaky fungují.
08:08Aktualizovánopřed 41 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 5 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 13 hhodinami
Načítání...