Slovensko darovalo Ukrajině raketový systém S-300, další vojenské vybavení pošle Londýn

Slovenský premiér Eduard Heger, který je na návštěvě Ukrajiny, potvrdil, že Slovensko darovalo Kyjevu systém protivzdušné obrany S-300. Spojenci na oplátku umístí na Slovensku oproti původním plánům jeden systém protivzdušné obrany Patriot navíc. Další vojenské vybavení v hodnotě sta milionů liber včetně protileteckých a protitankových zbraní pošle Ukrajině i Velká Británie.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

O tom, že na Ukrajinu už po tajném přesunu dorazil slovenský systém protivzdušné obrany S-300, nejprve informovala televize Markíza. Podle ní trval tajný přesun dva dny. Informaci později potvrdil i premiér Heger.

„Jde o zodpovědné rozhodnutí, kterým Slovensko jako země, která podporuje mír, svobodu a ochranu lidských práv, poskytuje pomoc v podobě čistě obranného systému Ukrajině a jejím nevinným občanům, přičemž věříme, že tento systém pomůže zachránit co nejvíce nevinných Ukrajinců před další agresí Putinova režimu,“ napsal na Facebooku Heger, který je nyní společně s představiteli EU v Kyjevě.

Darování systému S-300 podle něj neznamená, že se Slovensko stalo součástí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Slovenská opozice ale krok kritizovala. Například podle sociálních demokratů (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica se Slovensko tímto do války zapojilo. Fico rovněž ohlásil, že opozice podá návrh na odvolání vlády ve sněmovně; opoziční strany dostatek hlasů na vyslovení nedůvěry kabinetu v parlamentu ale nemají.

Naď: Slovensko dostane jeden systém Patriot navíc

Bratislava poskytnutí systému S-300 Ukrajině dříve podmiňovala získáním náhrady. Německo a Nizozemsko slíbily Slovensku systémy Patriot a v březnu do země přišly první jednotky ze zemí Severoatlantické aliance, které mají jejich rozmístění na starosti.

Bratislava dříve uvedla, že Patriot není náhradou za S-300, ale jde o další prvek na obranu vzdušného prostoru Slovenska. Heger v pátečním prohlášení také poznamenal, že obranyschopnost Slovenska je zajištěna a v nejbližších dnech bude posílena dodatečným systémem protiraketové obrany ze strany spojenců.

Ministr obrany Jaroslav Naď v reakci na odevzdání slovenského systému S-300 Ukrajině uvedl, že kromě tří baterií systému Patriot od Německa a Nizozemska umístí na Slovensku stejný systém i Spojené státy. „Čtyři baterie špičkového systému Patriot v nejmodernější verzi poskytují nesrovnatelně vyšší obranný potenciál než jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987,“ informoval Naď. Dodal, že systémy Patriot pokryjí celé území Slovenska.

Americkou část dohody následně potvrdil prezident USA Joe Biden. „Chtěl bych poděkovat slovenské vládě za to, že poskytla systém protivzdušné obrany S-300 Ukrajině. Spojené státy v zájmu umožnění tohoto přesunu a zajištění pokračující bezpečnosti Slovenska přemístí americký raketový systém Patriot na Slovensko,“ uvedl v prohlášení.

Americký ministr obrany Lloyd Austin upřesnil, že přesouvaný systém protiletecké obrany budou obsluhovat američtí vojáci a že dorazí do několika dní. Pentagon nyní se slovenskou vládou konzultuje, jak dlouho bude v zemi rozmístěn.

O možnosti dodávek systémů protiletecké obrany, konkrétně S-300 jako alternativy vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, se dříve zmínil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, například ve videoprojevu ke členům amerického Kongresu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že Moskva nedopustí, aby Kyjev systémy protivzdušné obrany S-300 převzal.

Systémy S-300 ze sovětské éry zneškodňují vojenské letouny a střely. Složeny jsou z vícero vozidel, včetně radarů a odpalovacích zařízení. Ukrajinské armádě by mohly pomoci při maření leteckých útoků během nynější ruské invaze.

Další zbraně posílají Britové

Také další západní země pomáhají Kyjevu čelit ruské invazi, například dodávkami vojenského materiálu a zbraní. Česká republika podle neoficiálních informací naposledy poslala na Ukrajinu mimo jiné více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M.

Velká Británie pošle na Ukrajinu další vojenské vybavení za sto milionů liber (2,9 miliardy korun). Jde například o přenosné protiletecké střely Starstreak, osm set protitankových raket, munici, ale také helmy, neprůstřelné vesty a přístroje pro noční vidění. Oznámil to v pátek premiér Boris Johnson. 

Austrálie zase v pátek odeslala na Ukrajinu dvacet obrněných vozidel Bushmaster. Stalo se tak o něco déle než týden poté, co o dodávku jedenáctitunových víceúčelových transportérů výslovně požádal při svém projevu před australským parlamentem ukrajinský prezident Zelenskyj.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 2 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 3 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 6 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 7 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...