Skončil nouzový stav, mnohá omezení kvůli covidu nadále platí

3 minuty
Události: V Česku skončil nouzový stav
Zdroj: ČT24

O půlnoci ze soboty na neděli v Česku skončil nouzový stav, kvůli covidu ale nadále platí mnohá omezení. Na Boží hod vánoční přibylo 1086 případů, laboratoře zpracovaly ale pouze patnáct tisíc vzorků. Dále klesá počet hospitalizovaných.

On-line přenos

Koronavirus - prosinec

  • 23:52

    Peru zaznamenalo v prvním lednovém týdnu rekordní počet zhruba 70 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Třetí vlnu pandemie v jihoamerické zemi způsobuje nakažlivější varianta omikron, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

  • 20:59

    Španělsko zvažuje, že začne covid-19 kontrolovat podobně jako chřipku a endemické choroby. Uvedl to dnes v rozhovoru, který odvysílala stanice Cadena SER, premiér Pedro Sánchez. Jako jeden z důvodů zmínil výrazný pokles smrtnosti nemoci. Podle deníku El País odborníci ve zdravotnictví již pracují na novém systému sběru dat, v rámci kterého by se nezaznamenával každý jednotlivý případ nákazy koronavirem.

  • 20:53

    Jeden z nejvýše postavených zaměstnanců britského premiéra Borise Johnsona pozval své kolegy na zahradní večírek v oficiálním sídle v Downing Street během první celostátní uzávěry na jaře 2020, kdy platila přísná opatření proti šíření koronaviru. Na pozvánce byla i výzva, aby si na akci donesli vlastní alkohol. Vyplývá to ze soukromého e-mailu, který dnes zveřejnila televize ITV.

Na Boží hod vánoční leželo v tuzemských špitálech 3228 pacientů s koronavirem, z toho přes sedm stovek mělo těžký průběh. Za týden se počet hospitalizovaných snížil o téměř šestnáct stovek. Ještě v prvním prosincovém týdnu bylo hospitalizovaných kolem sedmi tisíc, z toho až jedenáct stovek v těžkém stavu.

Epidemie v zemi zpomaluje od konce listopadu. Vypovídá o tom i setrvale klesající incidenční číslo. Na sto tisíc obyvatel nyní připadá 396 nakažených za posledních sedm dní, zatímco předchozí den to bylo 441 a o týden dřív 642. Ve všech krajích se týdenní incidence k neděli snížila pod 500. Nejvyšší je v Libereckém kraji s 495 případy, relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 211 nakaženými.

Od března minulého roku se koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo skoro 2,5 milionu lidí, z toho 35 749 zemřelo. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. Zatímco v první polovině prosince umíralo během 24 hodin i víc než 120 lidí s covidem, ve druhé polovině měsíce se tyto počty pohybují v desítkách.

Koncem listopadu se denní počty nově nakažených dostaly skoro až na 28 tisíc. Od té doby počty případů za den v mezitýdenním srovnání klesají. Odborníci upozorňují, že data z vánočních svátků nejsou vypovídající, hlavně kvůli malému počtu testů. Dá se očekávat, že zájem o testování vzroste znovu po svátečním víkendu.

Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem pozitivita testů, která se v poslední době také pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, klesl pod 22 procent. Ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného.

V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, se pozitivita pohybuje kolem 11 procent. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u méně než pěti procent vzorků.

Během sobotního svátečního dne dostalo vakcínu minimum lidí – statistiky ministerstva jich zatím evidují pouze osmnáct, z toho třináct dostalo posilující dávku, to je zatím nejmíň za celou dobu očkování. Většina vakcinačních center zůstala přes Vánoce zavřená nebo funguje jen ve velmi omezeném provozu.

Nouzový stav a opatření

V Česku o půlnoci skončil nouzový stav. Restaurace, bary, diskotéky a podobné provozovny už nemusejí zavírat ve 22 hodin, přestal rovněž platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Kvůli epidemii ale dál platí mnohá omezení. Na kulturní akce může maximálně tisíc sedících lidí, přičemž v případě, že se nesedí, může akci navštívit maximálně sto osob.

Protiepidemická opatření se kvůli obavám z omikronu zpřísní na přelomu roku. Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půlroce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 4 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...