Italové mohou do práce jedině s covid pasem. V mnoha městech proto lidé stávkovali a protestovali

Stávky a protesty provází v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé musejí při příchodu do práce prokázat covidovým pasem. V provozu zůstal i přístav Terst, kde  se na výzvu odborů sešlo na 6500 lidí. Přístav je klíčový pro napájení ropovodu vedoucího přes Ingolstadt do Kralup nad Vltavou, případně i Litvínova. V několika městech včetně Boloni, Janova nebo Říma se sešly tisíce lidí, chaos v dopravě, kterým organizátoři demonstrací hrozili, ale nakonec nenastal.

Video Události
video

Události: Italské protesty proti zeleným pasům

Způsob kontroly potvrzení o bezinfekčnosti či o očkování proti covidu-19 si stanoví každá organizace či firma sama. Ta může být namátková či při vstupu na pracoviště a za nedodržení nové povinnosti hrozí pokuty zaměstnancům i zaměstnavatelům.

„Je to zavedeno především z preventivních důvodů, situace zatím není nijak alarmující, Italové na tom v minulosti byli rozhodně mnohem hůře, než v současnosti. Vláda se nicméně snaží přimět neočkované, aby se před zimou naočkovali,“ vysvětlil nová opatření v Itálii zpravodaj ČT Jan Šmíd. 

Takzvaný zelený pas, jímž se v Itálii už musí lidé prokazovat například při vstupu do vnitřních prostorů restaurací či kin a musí už ho mít například učitelé, dostanou lidé, kteří mají alespoň dva týdny po první dávce očkování, nebo mají negativní test na covid nejvýše dva dny starý, nebo nemoc prodělali v předchozích šesti měsících. Povinnost covidpasů platí nejméně do konce roku, dokdy zatím trvá nouzový stav vyhlášený v souvislosti s pandemií. Nouzový stav ale může být opět prodloužen.

Video Studio ČT24
video

Jan Šmíd: V Itálii se očekávají demonstrace

V Itálii je očkováno 80 procent lidí starších dvanácti let, což je v porovnání s evropskými zeměmi velmi vysoké číslo. Je ale problém s tím, že řada lidí nad 50 let se vůbec nechce nechat očkovat. Ti ale patří do rizikové skupiny, připomněl Šmíd. 

Povinnost prokazovat se certifikáty se nyní nově týká asi 23 milionů pracovníků, z nichž asi půl milionu lidí není očkováno. Právě na ty vláda v tuto chvíli cílí.

Spolupracovnice ČT v Itálii Vědunka Lunardi uvádí, že italská vláda považuje covid pas za jediné východisko z pandemie. Situace v Itálii dle ní zůstává stabilní už přibližně dva měsíce. Přesto ale hlásí každý den 30 až 40 mrtvých s covidem, do konce roku se tedy další rozvolňování neplánuje. „Nicméně lidé s certifikátem jsou dost volní, mohou do divadla, do muzeí, do posilovny, prostě všude. To je také důvod, proč se třeba nechávají očkovat středoškoláci, třebaže s tím rodiče občas nesouhlasí,“ uvedla.

Lidé se bouří

V Mestre poblíž Benátek demonstrovaly asi tři tisíce lidí, tisíce lidí se navečer sešly také v centru metropole. Stovky lidí dopoledne protestovaly na hlavním nádraží ve Florencii.

V některých firmách odbory vyhlásily proti nové povinnosti stávky. Velkou pozornost si získal protest občanských zaměstnanců italských vzdušných sil, kteří chtěli zablokovat vstup na vojenskou základnu v Sigonelle na Sicílii. Ve městě Settala poblíž Milána asi třicítka zaměstnanců blokovala vstup do areálu přepravní firmy DHL.

Protesty zaznamenaly i další italské přístavy. V některých firmách odbory vyhlásily proti nové povinnosti stávky. Velkou pozornost si získal protest občanských zaměstnanců italských vzdušných sil, kteří chtěli zablokovat vstup na vojenskou základnu v Sigonelle na Sicílii. 

Pokuty až 1500 eur

Pokud zaměstnanci nebudou mít covidový pas, pošle je zaměstnavatel na neplacenou dovolenou a hrozí jim rovněž pokuta stejně jako zaměstnavatelům. Lidé, kteří vyrazí bez zeleného pasu do práce, mohou dostat pokutu 600 až 1500 eur (15 200 až 38 tisíc korun).

V Itálii podobně jako v dalších evropských zemích bylo dosud nutné se prokázat covidovým certifikátem při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací či kin. Covidový certifikát je povinný také při nástupu na dálkové spoje. Musí se jím prokazovat učitelé a další pracovníci na školách. 

Výjimku nemají ani vysoce postavení politici. Pokud certifikát nepředloží například poslanci a jejich asistenti, nebude jim umožněn vstup do areálu sněmovny. Poslancům navíc hrozí vyloučení ze zasedání po dobu dvou až patnáct dnů, čímž by přišli i o část platu.