Pandemie ve světě: Rumunsko pošle zdravotníky na Slovensko, v Německu se otevřely další školy

Rumunsko slíbilo vyslat na pomoc těžce zasaženému Slovensku patnáct zdravotníků. V dalších německých spolkových zemích se do tříd vrátily vybrané ročníky základních škol poté, co tak už před týdnem učinily Sasko a Dolní Sasko. V Austrálii, která se pandemii zvládla bránit nepoměrně lépe než evropské země, teprve v pondělí začíná očkování proti covidu-19. Britský premiér Boris Johnson zveřejnil plán postupného uvolňování vládních opatření.

Bukurešť slíbila patnáct zdravotníků, kteří by ve slovenských nemocnicích měli strávit tři týdny. Tamní špitály se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu. Pětimilionové Slovensko v posledních týdnech čelí silné druhé vlně pandemie s výrazným nárůstem úmrtí. Ve druhé polovině února se země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel dostala do čela celosvětového přehledu.

Ministr zahraničí Ivan Korčok v Bruselu žádal kromě zdravotníků také o poskytnutí vakcín, s tímto požadavkem ale neuspěl. „Nikdo z ministrů není v situaci, aby mi řekl, že pozítří dostaneme sto nebo dvě stě tisíc vakcín. Ale každý tomu rozumí a v rámci možností se budeme snažit získat pro Slovensko tyto vakcíny co nejdříve,“ řekl.

Polsko, Rakousko a Maďarsko minulý týden vyslyšely slovenské volání o pomoc s péčí o pacienty vážně zasažené covidem-19. Například Polsko je připraveno na jednotkách intenzivní péče přijmout až dvě stovky slovenských pacientů.

Další německé děti se vrací do lavic

Základní školy a také školky se v Německu otevřely v dalších deseti z šestnácti spolkových zemí. Platí to i pro Berlín a okolní Braniborsko, pro Severní Porýní-Vestfálsko nebo také Bavorsko. Už před týdnem se vrátili do tříd žáci základních škol v Sasku a v Dolním Sasku. O návratu k normálu ale nelze zdaleka hovořit, děti se prozatím učí v menších skupinách a s rouškami.

Rovněž provoz školek je ještě výrazně omezený. Například ty v Berlíně přešly z nouzového režimu, kdy byla zaplněnost stanovena na maximálně 50 procent, na 60procentní vytíženost. Přednost mají děti rodičů, kteří zastávají povolání důležitá pro chod země, poté jsou upřednostňováni předškoláci a děti, které se německy teprve učí. Některé školky v Berlíně se docházku snaží spravedlivě rozdělit, takže se děti po dvou či třech dnech střídají.

3 minuty
Události: Německo otevírá školy
Zdroj: ČT24

Například učitelské odbory GEW ale s otvíráním škol i tak nesouhlasí, protože podle nich návrat do tříd stále představuje příliš vysoké riziko. Načasováním si nejsou jistí ani někteří lékaři. „Musíme být realističtí. Situace v nemocnici se zlepší nejdříve za čtyři až šest týdnů,“ konstatuje Hišam Bokhari, který má na starost deset covidových pacientů na jednotce intenzivní péče.

I Německo se obává šíření nakažlivějších variant koronaviru a hrozící třetí vlny epidemie způsobené koronavirem. V posledních dnech v Německu, které je v režimu přísné uzávěry od poloviny prosince, poprvé po několika týdnech začaly růst počty nově infikovaných.

V neděli německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že chce uspíšit očkování učitelů a dalších zaměstnanců na základních školách. Ti by se podle ministra měli přesunout ze třetí do druhé očkovací skupiny. „Měli bychom být očkováni. Stojíme v první linii,“ je přesvědčen ředitel Georg Bauer.

Bavorský zemský premiér Markus Söder v pondělí oznámil, že tato spolková země upřednostní v očkování nejvíce koronavirem postižené okresy, které hraničí s Českem. Ohniskové regiony dostanou oproti běžným dodávkám navíc tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. Söder slíbil, že úřady se budou o pohraniční ohniska nadále starat.

Austrálie začíná očkovat, Britové plánují uvolňování

První vakcíny společností Pfizer a BioNTech se podávají ve 25milionové Austrálii, kde si s epidemií poradili relativně dobře a dosud tam evidují zhruba 29 tisíc nakažených, z nichž většina se infikovala v cizině. Premiér Scott Morrison se nechal naočkovat první dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech v neděli, ministr zdravotnictví Greg Hunt se chce nechat naočkovat vakcínou AstraZeneca, jakmile bude dostupná.

Jako první budou v zemi očkováni zdravotníci, pohraničníci a obyvatelé pečovatelských domů. Austrálie zahajuje očkování o týden později než Nový Zéland, ale vlády obou zemí rozhodly, že epidemická situace není dramatická a nevyžaduje rychlé očkování. Pomalé tempo imunizace panuje i v dalších asijských státech s relativně málo nakaženými, například v Thajsku, Vietnamu, Kambodži nebo Singapuru.

Velká Británie, která už proti covidu-19 naočkovala více než čtvrtinu obyvatel, vyhlíží rozvolňování svých lockdownů. Premiér Boris Johnson v pondělí představil plán, podle nějž se život v Anglii navrátí k normálu ve čtyřech fázích. Už osmého března se do škol mají vrátit všichni žáci i studenti a dva lidé se budou moci potkat venku – na konci měsíce se toto číslo zvýší na šest a otevřou se venkovní sportoviště.

V polovině dubna Anglie plánuje otevřít provozy, které nepatří ke klíčovým oblastem, například kadeřnictví, knihovny či muzea. Částečně otevřou také bary a restaurace či posilovny. Po polovině června se mají zrušit všechna omezení společenských kontaktů a Johnsonův kabinet také doufá v povolení hromadných akcí. Už v polovině května by mohlo na fotbalové stadiony zamířit až deset tisíc lidí.

V následujících měsících se předpokládá uvolnění restrikcí i ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, kde jsou za veřejné zdraví zodpovědné místní regionální vlády. Poprvé od vánočních prázdnin se v pondělí do školek a prvních dvou tříd základních škol vrátily děti ve Skotsku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 18 mminutami

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 34 mminutami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 54 mminutami

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Více francouzských věznic hlavně na jihu země se od neděle do noci na úterý stalo terčem útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatických zbraní, píše agentura AFP. Podle francouzského ministra spravedlnosti Géralda Darmanina útoky souvisejí s jeho protidrogovou politikou. Jiné zdroje uvedly, že na místě útoků byla nalezena anarchistická hesla. Podle informovaných zdrojů AFP je zjevné, že akce byly koordinované.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinci ukázali dronové záběry zničeného Torecku

Ukrajinská 100. mechanizovaná brigáda zveřejnila v pondělí 14. dubna letecké záběry, které ukazují téměř totální devastaci strategicky důležitého města Toreck. To leží v rámci větší průmyslové aglomerace jen pár kilometrů od linie, která v Doněcké oblasti oddělovala ukrajinské jednotky od ruskem koordinovaných sil od prvního ruského útoku na Ukrajinu v roce 2014. Rusové u Torecku zahájili útočnou operaci v červnu 2024 a od té doby ho ostřelují. Část města dostali pod svou kontrolu.
před 1 hhodinou

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
11:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 3 hhodinami

Birmingham kvůli stávce popelářů zavalily odpadky. Pomoci mají armádní experti

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem všudypřítomných odpadků. Informovala o tom stanice BBC či web deníku The Guardian, podle nějž se v ulicích města dosud nahromadilo přes sedmnáct tisíc tun odpadu.
před 3 hhodinami
Načítání...