Hraniční kontroly jsou i v zájmu Česka, zřejmě je prodloužíme, řekl německý ministr vnitra Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer věří, že kontroly na hranicích s Českem jsou i v zájmu Čechů a tuzemského zvládání pandemie covidu-19. Připustil, že přísný režim Berlín prodlouží i po třetím březnu. Bavorsko označilo za důležitých 2467 provozů, což jejich zaměstnancům z Česka a rakouské spolkové země Tyrolsko zaručuje možnost do nich denně dojíždět. Povolení budou muset pendleři předkládat při hraničních kontrolách od půlnoci na pátek.

Podle Seehofera německé hlídky do čtvrtečního rána na hranicích s Českem a rakouským Tyrolskem zkontrolovaly padesát tisíc lidí, z nichž pětinu do Německa nepustily. Tvrdá opatření, která Berlín na hranicích vymáhá od neděle, země uplatňuje vůči všem státům, kde se vyskytují nebezpečné mutace koronaviru, zdůraznil Seehofer při návštěvě sasko-českého dálničního přechodu Breitenau/Krásný Les.

„Omezení jsme zavedli z jediného důležitého důvodu, a to je ochrana obyvatel před velmi nakažlivým a potenciálně smrtelným virem,“ řekl Seehofer s tím, že zpřísnění režimu je důležité. „Je to i v zájmu Čechů,“ uvedl německý ministr vnitra. I díky tomuto opatření dostává Česko podle Seehofera větší příležitost k boji s pandemií a k přerušení přenosu nákazy.

Připustil také, že Berlín zřejmě prodlouží kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem i po třetím březnu. Zlepšení epidemické situace totiž zatím nevidí. „Nemohu k tomu zatím říci nic určitého, ale existuje velká pravděpodobnost, že budeme muset přistoupit k prodloužení.“

Seehofer výslovně zdůraznil, že kontroly nejsou namířeny proti Čechům, ale je to bezpečnostní opatření. „Ostatní země také reagují. Jak jsem právě četl, tak Česko zavedlo hraniční kontroly se Slovenskem, Rakušané kontrolují Italy. Pro nás je to ulehčení,“ doplnil. Česká policie na hranicích se Slovenskem kontroluje řidiče kamionů, zda mají testy. Předložit je musí řidiči, kteří Českem projíždějí do Německa. 

Německá policie podle Seehofera kontroluje každé projíždějící osobní auto. U kamionů záleží na aktuální dopravní situaci.

Respekt: Německo nepustí ani ministra Petříčka

Týdeník Respekt informoval, že přísná hraniční opatření se dotkla také českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho plánované pracovní návštěvy v Bruselu na počátku března. Výjimku totiž zatím nemají ani diplomaté, europoslanci či jejich asistenti. To představuje velkou komplikaci pro české instituce v unijní metropoli.

„Bylo mi řečeno, že výjimky mají jen pracovníci několika málo mezinárodních organizací typu OSN. Bilaterální ambasády či ministerstva nejsou zmíněny v příslušném nařízení pro vstup do země,“ řekl Respektu velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka. Petříček týdeníku potvrdil, že tranzit přes sousední zemi není možný a bude si zřejmě hledat alternativní spojení.

Bavorské výjimky

Pendlerům prozatím pro cesty z Česka a Tyrolska postačuje na hranicích předložit pracovní smlouvu, od pátku ale budou němečtí policisté kontrolovat, zda mají přeshraniční pracovníci potvrzení o významu své práce. Na návrh zaměstnavatelů ho vydávají německé okresní a městské úřady.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ve čtvrtek řekl, že tamní úřady během dvou dní vystavily toto potvrzení zaměstnancům z 2467 bavorských provozů. Například bavorský zemský okres Cham, který sousedí s okresem Domažlice, vydal povolení 1385 českým pendlerům ze 180 provozů uznaných jako důležité. Dalších 145 označil opačně.

Do tohoto okresu dojíždí pracovat podle statistik přes čtyři tisíce Čechů, ne všech se ale současné zpřísnění režimu dotklo. Do práce totiž v posledních týdnech nechodí pracovníci v gastronomii, turismu či obchodů, které neprodávají zboží denní potřeby. Tito pendleři často přešli na takzvaný kurzarbeit, což je opatření k ochraně pracovních míst. V takovém případě zaměstnavatelům na platy přispívá stát.

Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo bezmála 34 tisíc Čechů, z nichž dvaadvacet tisíc bylo zaměstnáno v Bavorsku, téměř devět tisíc v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích.

„V Sasku máme mnoho českých pracovníků v nemocnicích, zdravotních zařízeních, pečovatelských domech a medicínských provozech, bez těchto lidí by nebylo možné fungovat,“ prohlásil ve čtvrtek saský ministr vnitra Roland Wöller.

Testy a karanténa

Při vstupu do Německa musí od neděle všichni včetně přeshraničních pracovníků či řidičů kamionů předkládat na hranicích negativní test na koronavirus. S výjimkou pendlerů, dopravců a lidí cestujících z humanitárních důvodů je nutné po překročení hranic nastoupit do karantény, která v Bavorsku činí deset a v Sasku čtrnáct dní. V Bavorsku je možné izolaci po pěti dnech ukončit dalším testem, Sasko to nedovoluje.

Německý týdeník Der Spiegel tento týden přinesl informaci, že v Krušných horách chybí policisté i vybavení na hraniční kontroly. Podle informací ČT policejní hlídky kontrolují menší hraniční přechody, jako například Mníšek, průběžně. „Nevyplatí se přejíždět do Německa, protože pokud hlídka chytne člověka ve vnitrozemí, hrozí za to vysoké pokuty,“ upozorňuje redaktor ČT Ivo Brániš.

Na větších hraničních přechodech, které pro přejezd mezi zeměmi využívá nákladní doprava, mají řidiči možnost se otestovat. Je to tak třeba v případě Hory Svatého Šebestiána nebo na dálnici D8.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 59 mminutami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 1 hhodinou

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 2 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 2 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 5 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 6 hhodinami
Načítání...