V době karantény roste počet případů domácího násilí. Omezení uzavírají oběti s pachateli

Události ČT: Ve světě přibývá domácího násilí (zdroj: ČT24)

Od zavedení bezprecedentní karantény, ve které se globálně ocitla polovina populace, evidují ve světě nárůst počtu případů domácího násilí. Krize vyostřuje partnerské vztahy a omezení pohybu znemožňuje obětem únik. V řadě zemí se navíc uzavřela krizová centra, jinde jsou přeplněná. Na hrozbu zvýšení počtu případů domácího násilí v souvislosti s karanténními opatřeními upozorňují i české organizace, které pomáhají obětem.

Například Španělsko podle listu The New York Times hlásí za první týdny karanténních opatření nárůst případů domácího násilí o osmnáct procent, Velká Británie o pětinu a Francie skoro o třetinu. Německá telefonní linka pomoci ženám, které se staly oběťmi násilí, zaznamenala minulý týden o 17,5 procenta víc hovorů než týden předtím, uvedlo ministerstvo pro rodinu.

Počty telefonátů na nouzové linky na pomoc obětem se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku třeba v Číně dokonce ztrojnásobily, zdvojnásobily se například v Malajsii či Libanonu. „Mnoho žen čelí násilí, ale nemluví o tom. Skrývají to a jsou zticha. Musí s tím vyjít na veřejnost,“ míní libanonská aktivistka Rose Šárová.

Karanténa nekompromisně uzavřela oběti s násilníky, a vyhledat pomoc z domova je proto mnohem těžší a nebezpečnější. V některých zemích zavádějí hesla, kterými na sebe mohou oběti nenápadně upozornit třeba v obchodech nebo lékárnách.

Také české organizace na pomoc obětem upozorňují, že v době mimořádných opatření může násilí za dveřmi bytů přibývat a situace týraných se může zhoršit. Cestu k obvyklé pomoci komplikuje i úsporný režim intervenčních center.

Bílý kruh bezpečí zaznamenal za první měsíc nouzového stavu o 42 procent víc hovorů než ve stejném období minulého roku. Zároveň uvádí, že „v době omezeného osobního kontaktu ve většině poraden pro oběti není tento nárůst překvapením“.

90′ ČT24: Důsledky epidemie – psychické problémy, násilí (zdroj: ČT24)

OSN: Zahrňte boj s domácím násilím do plánů proti koronaviru

Před narůstajícím problémem varuje i OSN. „Vyzývám všechny vlády, aby zavedly prevenci a boj proti násilí na ženách začlenili do svých plánů proti COVID-19,“ uvedl generální tajemník organizace António Guterres. 

Přidává se i katolická církev. „Občas (ženám) hrozí násilí přímo v manželství a je to pro ně příliš těžké břemeno,“ prohlásil papež František. 

Krize přitom může postihnout i rodiny, které zatím žádné problémy neměly. Stísněné prostředí a nedostatek soukromí může rychle vyostřit i dosud harmonické vztahy. „Násilnosti se během izolace zhoršují. Zvlášť když lidé nejsou vytížení,“ podotkla Isabelle Debréová, předsedkyně francouzské asociace Enfant Bleu, která pomáhá zneužívaným dětem. 

Odborníci upozorňují, že problém domácího násilí se zrušením karantény neopadne. Rizika se podle nich zvyšují s psychickým vypětím, zvlášť když po zdravotní krizi nastoupí ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti.

Načítání...