Příbram plánuje prodat zchátralé domy v Březnické ulici, oprava se radnici nevyplatí

Zchátralé budovy v Březnické ulici v Příbrami půjdou v lednu do dražby. Domy se budou prodávat jako celek, vyvolávací cena byla stanovena na 4,8 milionu korun.

Zchátralé domy v ulici Březnická v Příbrami
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Nemovitosti by se měly dražit v polovině ledna v bývalé budově Rudných dolů v Příbrami.

„Ono to mohlo být teoreticky i do konce roku, ale asi by to bylo nevhodné. My bychom rádi, aby to vešlo v co největší známost,“ uvedl starosta Jindřich Vařeka. Radnice už má podle něj vybraného dražitele.

Město nevlastní všechny bytové domy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili. Podle Vařeky je pro město snazší prodat budovy jako celek než po jednotlivých bytech.

Domy jsou podle radnice ve špatném technickém stavu. Dohromady je v nich 18 bytů, část má soukromé vlastníky a část je volná.

Rekonstrukce domů na čtyřech číslech popisných by podle analýzy pořízené městem byla značně nákladná. Stála by téměř 16 milionů Kč, návratnost byla přitom spočítána na 70 let.

Zástupci opozice se v minulosti pozastavovali nad tím, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má. Podle některých názorů by si město mohlo našetřit na rekonstrukci nebo se domluvit se soukromým investorem, který by budovy opravil. Podle Vařeky je ale takový záměr nereálný.

Město naopak investuje do výstavby nízkoprahového denního centra pro bezdomovce v ulici Československé armády, proti němuž se bouřili místní obyvatelé a vznik centra tak podle radnice pozdrželi o jeden rok. Náklady jsou 7,6 milionu korun bez DPH. Dokončení stavby očekává radnice na jaře příštího roku.