Vodou nasáklá půda ztěžuje práci zemědělcům. Obilí lehlo a brambory hnijí

Část zemědělců po suchých jarních měsících trápí opačný stav, tedy příliš mnoho vody. V Poodří nebo Beskydech si stěžují, že se na loukách nemůže pást dobytek a není možné sušit seno. Problém podle nich může být i se zeleninou, třeba brambory prý nerostou a hrozí, že brzy uhnijí.

Louky jsou po deštích zaplavené vodou
Zdroj: ČT24

Na jindy kvetoucích loukách teď v Poodří v posledních týdnech stojí voda. Na Novojičínsku spadlo za dva měsíce až 70 procent průměrného ročního úhrnu srážek. Většina luk a polí tak podle zemědělců bude vysychat i více než měsíc.

„Na našich inkriminovaných loukách neustále stojí voda. Jsou z 90 procent zaplavené, místo krav se tady pasou kačeny,“ popsal velkostatkář Petr Klečka z Lučního dvoru Bartošovice. „Není to použitelné k ničemu,“ uvedl.

Senoseče brzdí deštivé počasí také v Beskydech. „Máme hotových zhruba 30 procent a zbytek nejde, protože pole jsou podmáčená. I když do nich vjedete s technikou, tak to čvachtá. Když je to odspodu vlhké, tak to špatně schne,“ uvedl soukromý zemědělec Miroslav Herot z Farmy Herot. Velký vliv to má především na kvalitu krmiva. Seno posečené po deštích má podle něj menší množství živin a pro dobytek je méně chutné.

Nasáklá půda brzdí také začátek žní. Kvůli vodě, která v průběhu června na pole spadla, polehalo obilí. Růst se komplikuje i u dalších plodin, jako jsou například brambory. Podle zemědělců hrozí, že budou ve větší míře hnít, v následujících týdnech by jim tak prospělo méně srážek.