Herpes virus se objevil i na Chrudimsku a u Krnova. Rybáři musí vybít desítky tun ryb

17 minut
Herpes virus se objevil i na Chrudimsku a u Krnova
Zdroj: ČT24

Herpes virus se objevil na dalších místech v Česku; bojují s ním na Pardubicku a nově také na Chrudimsku a Bruntálsku. V úterý proto nařídila veterinární správa usmrcení ryb v rybnících Zámecký a Ježkovka v Heřmanově Městci u Chrudimi.  Ryby bude muset zlikvidovat i Povodí Odry, protože nákaza se objevila v Petrově rybníce v Krnově. Podle informací ČT se virus objevil i v rybníku Medenice u Čáslavi.

Rybáři na Pardubicku postupně likvidují chovy v šesti rybnících: v pátek dokončí výlov rybníků Mlynářský, Černovka a Moře v Rašově, místní části Turkovic. V létě už zlikvidovali ryby v rybnících Buňkov, Malý Buňkov v obci Břehy a v rybníce Švihov v Žáravicích. To pro region znamenalo ztrátu na padesáti tun ryb.

Veterinární správa v úterý uvedla, že se nákaza objevila i v dalších lokalitách. „V Zámeckém rybníce se nákaza potvrdila, v rybníce Ježkovka zatím ne, ale to neznamená, že tam není. Zdrojem infekce byly latentně infikované rybí násady z rybníku Strach na Pardubicku nakoupené v roce 2017 a 2018. Jak rybáři s rybami postupně hýbají, nakažené ryby se dostávají do dalších rybníků,“ řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.

Také tentokrát pochází nakažené ryby z chovu přeloučského rybářského svazu, který má ryby v sedmnácti rybnících na Pardubicku a Chrudimsku. S nákazou tam bojují od loňska už podruhé. Teď budou přeloučští rybáři muset chovy ze Zámeckého rybníka a Ježkovky zlikvidovat zhruba do poloviny září.

Veterinární správa také nařídila uzavřená a ochranná pásma, jež tvoří přítoky do rybníků, Sopřečský a Mlýnský potok. Zakazují přesuny ryb z a do uzavřeného pásma. Dovolují pouze sportovním rybářům lovit a usmrtit ryby pro vlastní potřebu.

Přeloučští rybáři požádají o kompenzace stát

Přeloučští rybáři dosud nemají ztráty ještě sečtené, zatím předpokládají ztrátu ve výši pěti až šesti milionů korun. Očekávají ale, že jim stejně jako loni, kdy kvůli stejné nákaze museli zlikvidovat chovy v Buňkově, Malém Buňkově a Račanském rybníce, finančně pomůže ministerstvo zemědělství.

„Vyvápníme obvody rybníků, prostory loviště a místa, kde se manipulovalo s rybami. Budeme potřebovat 500 kilo až tunu na jeden rybníček. Po šesti týdnech bychom mohli podle veterinární správy rybníky napouštět. Certifikovanou násadu nakoupíme do Buňkova, což nás bude stát milion korun a dál uvidíme,“ řekl předseda rybářského svazu v Přelouči Josef Kratochvíl, podle kterého se chovy ve všech rybnících asi hned neobnoví.

Zatímco loni jim veterinární správa nařídila také plošné vápnění, letos budou rybáři vápnit pouze obvody rybníků.

2 minuty
UvR: Rybáři z Přelouče i Krnova se potýkají s nákazou ryb
Zdroj: ČT24

Opatření kvůli nákaze herpes viru se dotýkají místních, a to i přesto, že nákaza není přenosná na člověka. Do oblíbeného autokempu v obci Břehy ovšem kvůli vypuštěnému rybníku, který byl kvůli nákaze bez vody i před rokem, míří méně návštěvníků. Starosta obce Pavel Jírava (ODS) také upozornil, že vypuštěním rybníka se v okolí snížila hladina spodních vod o třicet až sedmdesát centimetrů.

Kvůli nákaze je uzavřena cyklostezka podél Petrova rybníka

Herpes virus se teď objevil i v dalším regionu. Povodí Odry musí kvůli virové infekci zlikvidovat až šedesát tun ryb chovaných v Petrově rybníce v Krnově na Bruntálsku. Škodu firma odhaduje na několik milionů korun.

Mluvčí státního podniku Šárka Vlčková uvedla, že celý areál je uzavřený. „Z důvodu vyhlášení mimořádných veterinárních opatření je do doby ukončení platnosti tohoto nařízení zakázán vstup na vodní dílo. Také byl s okamžitou platností ukončen rybolov na rybníce Výtažník a přerušen prodej ryb na sádkách. Obnovení prodeje se předpokládá nejdříve začátkem října 2019,“ řekla.

Opatření se podle ní týká také průjezdu cyklostezkou vedenou dosud po přelivu rybníka, která bude vyznačena mimo areál Petrova rybníka podél břehu řeky Opavy. „Odklon trasy bude vyznačen informačními tabulemi,“ dodala s tím, že opatření potrvají pravděpodobně do září.

„Musíme vyklidit ohnisko nákazy a zajistit likvidaci všech druhů ryb v příslušném asanačním podniku. Dále bude provedena desinfekce rybníka jeho vyschnutím a desinfekční ošetření veškerých pracovních nástrojů a pomůcek. Následně bude po všech zmíněných opatřeních ponecháno ohnisko nákazy nejméně šest týdnů ladem. Pak teprve může být provedeno nové zarybnění,“ vysvětlil vedoucí rybného hospodářství státního podniku Povodí Odry Ivo Jedlička.

obrázek
Zdroj: ČT24

Herpes virus je nebezpečný pro kapry a koi kapry. Nákaza není léčitelná a ohrožuje osmdesát až sto procent chovaných ryb, které zpravidla nepřežijí, protože jim virus napadne žábry, kůži i vnitřní orgány. Lidé se virem nakazit nemohou.

Mechanicky se po krátkou chvíli nákaza může přenést prostřednictvím savců, ptáků, rybářským náčiním a oděvem, virus chvíli přežije ve vodě a přenášet ho mohou i jiné ryby než kapři. Rybáři proto musí rybníky vypustit, ryby vylovit, usmrtit a poté je nechat zlikvidovat v kafilérii. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 15 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
15. 4. 2025

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
15. 4. 2025

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
14. 4. 2025

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
10. 4. 2025

Vykolejení dvou vlakových vozů v Ostravě omezilo provoz na tratích

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm několik desítek cestujících, událost se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) pro mimořádnosti Martin Kavka. Vlakový provoz přes stanici byl přerušen. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová uvedla, že hasiči ve spolupráci s policií evakuovali 61 lidí.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
31. 3. 2025
Načítání...