Vlaky spojují Pardubice s Libercem už 160 let. Dnes jedou o čtyři minuty déle než kdysi

3 minuty
Vlaky spojují Pardubice s Libercem už 160 let. Dnes ale o 4 minuty déle než kdysi
Zdroj: ČT24

Železniční spojení mezi Pardubicemi a Libercem slaví 160 let. Cesta trvá už desítky let téměř tři hodiny a ani v 21. století se nezrychlila. Trať je velmi vytížená a rychlík při čekání na další spoje přijíždí do cíle o čtyři minuty později než před lety.

Cesta vlakem z Pardubic do Liberce trvá v současnosti přesně 2 hodiny a 50 minut. Před 81 lety to ale bylo o čtyři minuty méně, jak dokládají staré jízdní řády uložené v Poštovním muzeu.

„Rychlíky v roce 1938 jezdily v parní trakci skoro o deset minut kratší dobu než dnešní rychlíky v trakci motorové,“ potvrzuje ředitel Poštovního muzea a znalec historie železnice Jiří Střecha.

Za desítky let se totiž provoz na trati znásobil. „Dřív ten rychlík opravdu byl rychlík, jely v podstatě dva za den, měl absolutní přednost, na nic nečekal, nikde nestál. Teď když se podíváte do jízdního řádu, tak vlak prostojí dvacet minut, protože čeká na další spoje,“ vysvětluje dopravní odborník Jan Sůra.

Trasa vlaku z Pardubic do Liberce
Zdroj: ČT24

Vlak přitom stejně jako kdysi projíždí Hradcem Králové, Jaroměří, Turnovem a Železným Brodem a překonává 161 kilometrů. Například přes Jaroměř ale musí v současnosti rychlík jezdit opatrně, opravuje se tam nádraží. „Současný jízdní řád musí počítat s opravami a investicemi na trati. Až skončí, bude jízdní doba výrazně kratší,“ vysvětluje mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Jiné tratě ale za poslední dekády výrazně zrychlily. Zatímco rychlík mezi Pardubicemi a Hradcem Králové zdolal trasu v roce 1925 za 23 minut, dnes je o šest minut rychlejší. Z Pardubic do Prahy to trvalo 1 hodinu 40 minut, dnes se cestující dostanou z jednoho města do druhého při průměrné rychlosti vlaků 111 kilometrů v hodině za 56 minut.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
před 23 hhodinami

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
9. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
5. 7. 2025

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
4. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...