Obyvatelé břeclavského azylového domu zatím mohou zůstat. Změnil se na ubytovnu

2 minuty
Obyvatelé ubytovny se zatím mají kam vracet
Zdroj: ČT24

Bez střechy nad hlavou nakonec nezůstali klienti azylového domu v Břeclavi. Charita musela kvůli nedostatku peněz jeho provoz ukončit, vedení města se ale rozhodlo, že z prostor udělá na vlastní náklady ubytovnu. Ovšem pouze dočasně. Lidé, kteří tam bydlí, musí náhradní domov hledat dál.

Půl roku je mu domovem. Ještě na konci roku jako azylový dům, teď ubytovna pod správou města Břeclav. Stejně jako ostatní obyvatelé Jiří Janošek řeší, co s ním bude dál. Město totiž jen oddálilo definitivní zrušení domova.

„Já tady mám doktory, protože jsem zdravotně indisponován. Matku tady mám, kamarády. Pokud se nic jiného nebude dát dělat, tak holt se budu muset zase sám o sebe postarat. Půjdu někam na nějakou ubytovnu, bohužel,“ popsal Janošek.

Nové zázemí pomáhají 14 klientům najít sociální pracovníci z městského úřadu. „Spousta klientů se těžko smiřuje s možností, že není nabídka dalšího bydlení na Břeclavsku,“ vysvětlil sociální kurátor Městského úřadu Břeclav Jaroslav Kolda.

I proto řeší budoucnost s každým z nich jednotlivě. A s některými úspěšně. Například Miroslava Čevelu čeká cesta na Karlovarsko, kde je pro něj i vzhledem k jeho handicapu vhodné bezbariérové bydlení. „Život jde dál. Takže musíme zatnout zuby,“ řekl Čevela.

Z městské pokladny jde na provoz celkem 800 tisíc korun. „Z toho jsme dostali od Jihomoravského kraje 400tisícovou dotaci. Ubytovaní pokračují dál v příspěvcích na bydlení tak, jak měli příspěvky zajištěné v minulém roce. To znamená 130 korun na den,“ uvedl místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka (ČSSD).

Jako ubytovna bude budova sloužit jen do 31. května. Potom ji vedení města nechá srovnat se zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 14 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
19. 1. 2026

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
17. 1. 2026

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
16. 1. 2026
Načítání...