Ministerstvo školství poslalo pořadateli Velké ceny dotaci. Den před zahájením závodů

Na účet Spolku pro Grand Prix ministerstvo školství ve čtvrtek odeslalo 39 milionů korun. Pořadatelé Velké ceny silničních motocyklů tak dostali částku den před startem prvního závodu. Podle brněnského primátora mohla za zdržení nečinnost ministerstva, ministerstvo naopak mluví o nečinnosti spolku.

Dotaci od ministerstva školství dostali pořadatelé Velké ceny den před zahájením závodů
Zdroj: ČT24

Desítky milionů korun už jsou na účtu, o téměř dva měsíce později, než byla splatnost první poloviny zalistovacího poplatku. Pořadatelé ho musí zaplatit španělskému promotérovi, společnosti Dorna, jako cenu za poskytnutí licence na pořádání závodů. Poplatek letos překročí hranici 100 milionů korun.

Spolek pro GP podal žádost o dotaci na konci prosince minulého roku. Ministerstvo školství v prohlášení uvedlo, že zdržení způsobila chyba na straně spolku. Dotaci podle vyjádření MŠMT už mohl obdržet nejpozději 15. července, ale nesplnil pro to podmínky.

Vyjádření ministerstva školství z 1. srpna 2018
Zdroj: ČT24

Resort tak mohl ve čtvrtek po doplnění potřebných dokumentů peníze spolku poslat. Náměstek ministra Karel Kovář podepsal platební příkaz, který předal dopoledne k proplacení, 39 milionů už má spolek na účtu.

Podrobnější rozpočet Velké ceny ale nezajímá jen ministerstvo školství. Podle zjištění České televize prošetřuje hospodaření Automotodromu Brno od roku 2015 Bezpečnostní informační služba.

Problémy s financováním provázejí Velkou cenu dlouhodobě

Nejedná se o první případ, kdy pořadatelům přes oblibu akce chyběly na závody desítky milionů korun. Velkou cenu v minulosti pořádal majitel okruhu, Automotodrom Brno. Po vysoce ztrátovém ročníku 2014 se ale nechtěl zavazovat dalšími pořadatelskými smlouvami.

O rok později proto vznikl Spolek pro Gran Prix, který měl zachránit konání Velké ceny v Brně. Dráhu si pronajímá od Automotodromu. Se španělskou promotérskou společností Dorna podepsal spolek smlouvu, kontrakt měl zajistit konání závodů v Brně od roku 2016 do roku 2020. 

Peníze na závody dostávají pořadatelé z různých veřejných zdrojů. Dotace posílá kromě ministerstva školství i město Brno a Jihomoravský kraj. Právě závody na Masarykově okruhu patří každoročně k nejnavštěvovanějším Velkým cenám celého seriálu. Do Brna na motocyklové závody míří desítky tisíc diváků.

První mezinárodní motocyklový závod v Brně se uskutečnil 10. září 1950 jako Velká cena ČSR, v roce 1965 byl podnik poprvé zařazen do seriálu mistrovství světa. Závod získal již třikrát Trofej IRTA pro nejvydařenější GP sezony, udělovanou Asociací týmů MS silničních motocyklů.