Grand Prix zachraňuje spolek. Slíbené uhrazení dluhů se nekoná

Tři podpisy posunuly Brno blíže ke konání dalších ročníků Velké ceny na Masarykově okruhu. Díky nim vznikl spolek, který by měl v budoucnu organizovat Velkou cenu silničních motocyklů. Byla to jedna z podmínek španělského promotéra Dorna, který licenci k MOTO GP vlastní. Další podmínka, tedy zaplacení dluhů za loňský a letošní závod, zatím ale splněná není.

Částku více než sto milionů korun přesahují dluhy za letošní a loňský závod Velké ceny. „Budeme se snažit najít s Dornou takové řešení, které jim umožní přivřít oko a nám pokračovat v organizování příštích Grand Prix. Může se stát, že nám i ten dluh odpustí,“ okomentoval situaci primátor města Brna Petr Vokřál (ANO).

Dluh je formálně věcí automotodromu. K jeho uhrazení se ale v průběhu uplynulého roku zavázal i stát, hejtman Jihomoravského kraje a ministr financí, i ministryně školství se snažila zajistit finance na jeho zaplacení. Všichni ale ze svých slibů zatím vycouvali.

Ministerstvo školství dluh nezaplatí

Ministryně školství Kateřina Valachová (nez. za ČSSD) uvedla v SMS, že ministerstvo školství žádné soukromé dluhy platit nebude. Obdobně se vyjádřila už po letošních srpnových závodech, kdy řekla, že stávající dluh vláda v žádném případě neřešila, ani řešit nebude, protože jsou to vztahy soukromě právních subjektů.

Na letošní závod, který se jel v polovině srpna, poskytlo Brno 10 milionů. Dalších 30 milionů má dát stát a 20 milionů pošle Dorně do konce roku kraj. Loňské dluhy ale nelze podle Vokřála řešit z veřejných peněz.

Jak se tedy přesně dluhy zaplatí, kolik budou stát zalistovací poplatky na příští sezony a kolik ročníků vlastně bude spolek organizovat – to všechno by měli primátor, hejtman i ministryně školství řešit v polovině příštího týdne. Zástupce španělského promotéra se totiž chystá přiletět za nimi do Prahy.

Spolek má být držitelem licence

Po jednání by měly být jasné podmínky, za jakých může spolek získat licenci pro brněnskou Grand Prix. Pak by se jeho prostřednictvím sháněli finance na takzvaný zalistovací poplatek ve výši okolo 70 až 80 milionů korun podle kurzu.

Zakládající listiny spolku podepsali primátor Brna Petr Vokřál (ANO), hejtman Michal Hašek (ČSSD) a ředitelka jihomoravské centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová. Spolek už nyní připravuje výběrová řízení na firmy, které se budou na organizaci závodů podílet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 8 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 19 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...