Dvě stě čtyřicet tun nad Vltavou. Libeňský most prošel zátěžovou zkouškou

Silničáři v noci uzavřeli pražský Libeňský most. Zhruba od deváté hodiny večerní do půl páté ranní zde technici prováděli zátěžové zkoušky a měřili stav konstrukce, most zatížilo i šest čtyřicetitunových nákladních aut. Most je v havarijním stavu, od roku 1928, kdy začal sloužit dopravě, nebyla jeho nosná konstrukce ani jednou opravena.

Video Reportáž: Libeňský most zatížily čtyřicetitunové nákladní vozy
video

Reportáž: Libeňský most zatížily čtyřicetitunové nákladní vozy

Správa komunikací vyhodnotila, že Libeňský most je v nejhorším stavu ze všech pražských mostů a stav jeho poničení na stupnici od jedné do sedmi klasifikovala číslem šest. I kvůli tomu je na mostě už nějakou dobu omezena doprava.

„Je sem zákaz vjezdu vozidel nad šest tun, omezení jsou zde i pro tramvaje, dvě soupravy určitého typu se na mostě nesmí potkat,“ uvedla mluvčí technické správy komunikací Barbora Lišková.

„S dopravním podnikem máme nastaveno několik souprav, které mohou jezdit po Libeňském mostu, a podle diagnostiky bude stanoveno, jakým způsobem a která může jezdit,“ potvrzuje náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Výsledky testů budou v polovině května

Rekonstrukce v mlze

V noci z úterý na středu pak na Libeňský most zamířili i technici, aby změřili stav konstrukce. Zatímco na mostě v jednu chvíli stálo šest čtyřicetitunových nákladních vozů, nasazené snímače měřily, zda zanedbané přemostění Vltavy unese takový náklad, na jaký bylo původně stavěné. Podle specialisty pro inženýrské konstrukce a mosty Martina Krejcara se nakonec průhyby konstrukce ukázaly menší, než se očekávalo. Noční zkoušky potrvají do čtvrtka.

Praha v minulosti uvažovala, že most kvůli jeho dezolátnímu stavu zbourá, avšak zastupitelé hlavního města letos v únoru rozhodli, že most bude opraven v jeho současné podobě. V návrhu totiž bylo i jeho rozšíření, nebo přestavba. Za zachování současné podoby mostu bojovaly také dvě občanské petice. Kdy a jak přesně bude most opraven a kolik bude rekonstrukce stát, zatím není jasné.