Exmanažer dopravního podniku odsouzený v kauze Opencard podal dovolání

Jeden z bývalých manažerů pražského dopravního podniku odsouzený kvůli nevýhodným zakázkám v projektu Opencard podal dovolání k Nejvyššímu soudu. České televizi to sdělila mluvčí Obvodního soudu Praha 9 Petra Volková. Nechtěla však upřesnit, zda se jedná o odsouzeného Tomáše Petanu nebo Jana Suntycha. Ti přípravou smluv s firmou Haguess způsobili dopravnímu podniku škodu 20 milionů korun.

Bývalého ředitele úseku služeb Tomáše Petanu a bývalého vedoucího jednotky IT Jana Suntycha soud pravomocně odsoudil k podmíněným trestům ve výši dva a půl a dvou let.  Podle pravomocného rozsudku způsobili při přípravě smluv s firmou Haguess v letech 2007 a 2008 škodu přes 20 milionů korun. Odvolací senát jim uložil povinnost uhradit dopravnímu podniku tři sta padesát a dvě stě padesát tisíc korun.

Bývalý ředitel úseku služeb Petana a bývalý vedoucí jednotky IT Suntych byli obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku už v roce 2013. K zajištění funkcionality karty, která by umožňovala využívat ji jako jízdní doklad, zadal dopravní podnik tendr na vývoj a dodání příslušného software společnosti Haguess.

Petana a Suntych se provinili tím, že při přípravě zakázky dostatečně neověřili, zda by pro dopravce nebylo výhodnější zakázku zadat jiné firmě. Oba obžalovaní byli již dříve v případu souzeni. Městský soud ale v září 2014 nad nimi vydal zprošťující rozsudek, policie pak stíhání obnovila.