Zástavu srdce chlapce v Pardubické nemocnici dle znalce způsobila vdechnutá krev

Pardubický soud pokračuje v řízení se třemi zdravotníky obžalovanými pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci chlapci, který po operaci mandlí skončil v kómatu. Jeden ze soudních znalců označil jako příčinu zástavy srdce vdechnutí krve. Zdravotníci podle něj nepostupovali správně. K incidentu došlo v roce 2017, chlapec je v těžkém stavu dodnes. Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány a následně upadl do kómatu. Lékařka a dvě zdravotní sestry z dětského oddělení podle obžaloby nepostupovaly správně, dvě jsou obžalovány z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, další sestra z neposkytnutí pomoci.

Dušení trvalo delší dobu a způsobilo těžké poškození mozku. To, že lékařka a zdravotní sestry nepostupovaly ve vzniklé situaci správně, potvrdil u soudu i znalec Jan Boháč.

Postup sester byl chaotický

Podle něj měl chlapec zůstat na dětském oddělení a personál měl přivolat specializovaného lékaře z ORL. Do té doby měl být v klidu a nehybně v poloze v předklonu, aby nevdechoval krev. Prvotní ošetření měla vést sloužící lékařka dětského oddělení, která by současně aktivně řídila zdravotní sestry. Na oddělení bylo vybavení pro odsávání krve z úst. Místo toho matka s dítětem začala odcházet na ORL ambulanci, jež ale byla v noci uzavřená.

Zdravotní sestry podle Boháče postupovaly v první fázi správně, utíraly chlapci krev a přivolaly lékařku. Další postup byl však chaotický. ARO tým v první fázi nebylo nutné volat, ten zasahuje v případě ohrožení životních funkcí, což nastalo až později, příhoda zprvu život neohrožovala. 

Chození po nemocnici krvácení podpořilo

Znalec také uvedl, že k vdechnutí krve s největší pravděpodobností došlo až na ambulanci ORL, kam dítě s matkou odešlo. Krvácení zřejmě podpořil přechod o dvě patra níže a přemístění z čekárny do ambulance. K resuscitaci přivolaný lékař chlapce intuboval, později intubaci upravil lékař ARO.

Vlastní intubace ale nebyla příčinou kritické situace. Předcházela jí zástava srdce, proto bylo nutné dítě resuscitovat. Podle znalce by byla pravděpodobnost lepší prognózy vyšší, kdyby lékařka dětského oddělení jednala správně. Lékařka a zdravotní sestry zavinění odmítají.

Obžalobě čelí i nemocnice

Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. Její vina podle obžaloby spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 7 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 7 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 14 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 17 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 20 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 22 hhodinami
Načítání...