Ve výslechových celách v Brně se údajně pořizovaly i nepovolené záznamy

Možné odposlouchávání deseti výslechových cel ve vazební věznici v Brně-Bohunicích bylo podle České advokátní komory (ČAK) porušením práv. V celách se údajně pořizovaly záznamy přesto, že v nich advokáti s klienty rozmlouvali a měli porady. Vedení komory bude zjišťovat, kolik jednání mezi advokáty a klienty se za danou dobu uskutečnilo. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Server Česká justice už dříve uvedl, že půlroční odposlouchávání deseti výslechových místností ve vazební věznici v Brně-Bohunicích povolil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) brněnský městský soud. Při odposlouchávání ale mohly být podle serveru mimo rámec úkolu nahrány stovky hodin vazebně stíhaných s jejich advokáty. Mluvčí uvedla, že informace z médií komoře potvrdila i řada dotčených advokátů.

„Vedení ČAK je přesvědčeno, že pokud se tomu skutečně tak stalo, šlo o zjevné porušení práv garantovaných mezinárodními smlouvami a Listinou základních práv a svobod a bylo to učiněno institucionálním postupem osob, jimž je uloženo hájit zákon a které si musely být vědomy nelegálnosti svého postupu,“ uvedla mluvčí.

Rozmluva obhájce s klientem bez přítomnosti třetí osoby je podle vyjádření ČAK elementárním pilířem nejen obhajoby, ale celého trestního řízení. A není-li zaručeno, že obviněný může se svým obhájcem mluvit skutečně důvěrně, aniž by obsah jejich hovoru sledoval bez jeho souhlasu někdo další, není narušováno jen jeho ústavní právo na obhajobu, ale i ústavní právo na spravedlivý proces.

ČAK: Věděl o tom státní zástupce i soudce

Státní zástupce i soudce si v daném případě, se znalostí, jak probíhají rozmluvy obhájců s obviněnými ve vazbě, podle komory zcela jistě museli být vědomi, že takovýmto sledováním budou monitorovány stovky rozmluv obviněných s obhájci, které s věcí vůbec nesouvisí. Přesto takový postup státní zástupce navrhl a soudce umožnil.

Podle mluvčí vedení ČAK požádalo ředitele věznice o informaci, kolik takových jednání se mezi advokáty a klienty v danou dobu v dotyčných deseti celách uskutečnilo. Věcí se bude na své prosincové schůzi zabývat i nově zvolené představenstvo komory.

GIBS cely odposlouchávala v souvislosti s kauzou brněnského kriminalisty Vladimíra Machaly. Kriminalista vyšetřoval od léta 2018 kauzu machinací s městskými byty v Brně, z přidělování městských bytů obvinil bývalého starostu Rojetína na Brněnsku Pavla Hubálka.

GIBS ale následně Machalu obvinila ze zneužití pravomoci, kriminalista údajně informoval o vyšetřování podvodů při přidělování bytů svého známého, který pracoval na radnici Brno-střed.

Načítání...