Olomoucký krajský soud potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. Ve sledované kauze z předloňského roku byla dvojice odsouzená Okresním soudem v Přerově za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.
Manželský pár, který napadl skupinku romských dětí, odešel od soudu s podmínkou
Manželé podle obžaloby slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici. Muže soud pravomocně potrestal čtrnácti měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky. Oba svou vinu po celou dobu popírali, tvrdili, že v parku naopak s nezletilými řešili jejich slovní napadení dcery obžalovaných.
„Soud má zato, že výpovědi poškozených lze považovat za věrohodné. Jsou podporovány nezávislými očitými svědky a nepřímo i závěry znaleckého posudku, který se vyjadřoval ke zranění,“ uvedla soudkyně Markéta Langerová. Tresty podle ní jsou na místě, ukládány jsou na samé spodní hranici trestní sazby, takže nelze podle ní mluvit o nepřiměřeně přísném trestu.
V případu se odvolávali také zmocněnci, kteří žádali pro napadené zaplacení nemajetkové újmy. Soud však jejich návrh zamítl, přiznal jim pouze bolestné ve výši třicet pět tisíc korun a s dalšími nároky je odkázal na občanskoprávní řízení. Neztotožnil se tak ani s pomyslnou základní sazbou ve výši tři tisíce korun jako náhradou nemajetkové újmy pro každého z poškozených, jak rozhodl přerovský soud.
„Podle nás bylo možné přiznat pouze bolestné, nepřiznali jsme jim však již nárok na odškodnění dalších duševních a jiných útrap, neboť tento nárok nebyl dostatečně prokázán,“ uvedl předseda senátu Michal Jelínek. Jedna ze zmocněnkyň označila rozsudek soudu za skandální.
Rány pěstmi do obličeje a facky
Případ se stal předloni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny. Zmocněnci napadených mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa.
Obžalovaní útok popírali, výpovědi dětí označovali za nevěrohodné. „Jediným důkazem proti mé klientce je písemné vyhotovení obžaloby, žádný jiný důkaz jsem nenašel,“ uvedl obhájce Pumprlové. Naopak zmocněnci znovu zdůraznili, že napadenými byly děti, které vypovídaly konstantně a bez rozporů.
Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.