Liberec převede za korunu svůj podíl v bytovém domě Alfa. Jde o první z deseti družstev

Liberec převede na družstevníky za korunu svůj podíl v bytovém domě Alfa v Zeleném Údolí. Jde o první z deseti družstev, u nichž právníci města zpochybňovali platnost původních smluv uzavřených zhruba před dvaceti lety. Pro členy družstva tak skončila dva roky trvající nejistota, zda za byty nebudou muset znovu doplácet. Smlouvu s družstvem Alfa v Zeleném Údolí s 36 byty schválili zastupitelé.

Bytové domy v Liberci
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo ve spolupráci s právní kanceláří Joukl a partneři připravit smlouvu, která je akceptovatelná napříč politickým spektrem a zároveň i pro družstevníky,“ uvedl radní a předkladatel návrhu Petr Židek (ODS). Podle něj se podařilo najít řešení, které je legislativně možné a právně v pořádku.

Předsedkyně družstva Alfa Naděžda Vacková dohodu s městem vítá. „Pro nás je to takto akceptovatelné a dostačující k nahrazení naší původní smlouvy před dvaceti lety,“ uvedla. V původním ujednání podle ní bylo, že město svůj podíl na družstvo převede bezplatně.

Město chce uzavřít smlouvy i s dalšími družstvy

Stejně jako s Alfou by měl Liberec uzavřít obdobné smlouvy s dalšími devíti bytovými družstvy ve městě. Řešení o převodu svého podílu hledala radnice u sdružené výstavby bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím radnice získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Týká se to 1150 bytů. V bytových družstvech město získalo podíly pětadvacet až třicet procent díky vložení státní dotace, ze svého nedalo nic.

Radnice se v uzavřených smlouvách zavázala, že dvacet let po kolaudaci domů převede svůj podíl na družstva. Městem najatá advokátní kancelář Máchal & Bobek ale loni přišla s tvrzením, že smlouvy neplatí, neboť před uzavřením nebyly zveřejněny na úřední desce. Podle právníků navíc nebylo možné na družstva podíly bezplatně či se slevou převést bez řádného odůvodnění.

Družstevníci se báli, že budou muset doplácet

Družstevníkům tak hrozilo, že budou muset doplácet desítky až stovky tisíc korun, proti čemuž protestovali. Liberec připravil několik různých variant s doplatkem, což také odmítali a trvali na dodržení původního ujednání. Město následně neuspělo s iniciativou na změnu zákonů. Místo toho ale ministerstva vnitra, pro místní rozvoj a financí vypracovala společné metodické stanovisko, jakým způsobem lze převod provést, a to nahrazením chybných smluv novými. Družstvům však nadále hrozí, že za převod podílu města budou muset platit daň z příjmu, která může dosáhnout až dvě stě tisíc korun za byt. Ve sněmovně je ale nyní před projednáním změna zákona, která by měla řešit, aby nic platit nemuseli.