Kybernetičtí útočníci chtěli po olomoucké radnici sto tisíc dolarů ve virtuální měně

Útočníci na datovou síť olomoucké radnice, která je od minulého týdne vyřazena z provozu, požadovali po úřadu za dešifrování napadaného systému vyplacení 100 tisíc dolarů (přes dva miliony korun) ve virtuální měně. Peníze od magistrátu nedostali. Útokem na datovou síť radnice se zabývají policejní experti. Pachatelům hrozí trest odnětí svobody až pět let.

Radnice se stala terčem kybernetického útoku minulý týden v noci na středu. Z bezpečnostních důvodů musely být poté odstaveny z provozu všechny subsystémy magistrátní datové sítě. Po útoku byla zastavena veškerá činnost na počítačové síti a nefunkční byly služební e-mailové adresy pracovníků magistrátu. Výše způsobené škody zatím nebyla vyčíslena. Obnova služeb pro veřejnost podle odhadu odborníků zabere zhruba dva týdny, radnice podala trestní oznámení.

Útočníci zašifrovali data

„Neznámý pachatel nezjištěným způsobem překonal bezpečnostní opatření počítačového systému olomouckého magistrátu a zde zašifroval data. Pracovníkům města Olomouc tím zamezil přístup k uloženým datům a počítačovým systémům. V zašifrovaných souborech zanechal zprávu, že pro dešifrování systému požaduje zaslat peněžní prostředky ve výši 100 tisíc dolarů ve virtuální měně. Tato transakce nebyla provedena,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policisté podle něj zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Ve většině budov magistrátu byly mimo provoz také pevné telefonní linky. „Od pondělního dopoledne je v provozu více než devadesát procent všech pevných telefonních linek na pracoviště magistrátu. V provozu je i výdej hotových osobních dokladů,“ uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Specialisté postupně data obnovují

Specialisté postupně obnovují zálohovaná data. „Optimistickou zprávou je, že ztracena budou asi pouze data ze dne hackerského útoku, tedy z úterý 6. dubna. Ostatní data se obnovit podařilo nebo podaří. Dle dostupných informací k porušení důvěrnosti s největší pravděpodobností nedošlo,“ dodal Folta.

Běžné úkony zanesení narození, úmrtí či svateb do evidence obyvatelstva už provádí také matrika, avšak zatím nemůže vydávat rodný, úmrtní nebo oddací list. V provozu zůstaly oficiální webové stránky města, které fungují na externím úložišti.

Olomoucký magistrát není jediný, kdo musel podobnému útoku čelit. V březnu hackeři napadli například počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili. Útoky hackerů stojí podniky a organizace miliony korun. Škoda po loňském útoku škodlivého programu na nemocnici v Brně dosahuje řádově stovek milionů korun. Benešovskou nemocnici stál útok hackerů zhruba padesát milionů. Stranou zájmu hackerů nezůstávají ani státní instituce. V březnu letošního roku hackeři napadli ministerstvo práce a sociálních věcí a pražský magistrát. Šlo o masivní kybernetický útok na systémy veřejné správy. Rozsah škod se teprve analyzuje.

Načítání...