Zdíkův palác v Olomouci čeká oprava za 50 milionů. Arcidiecézní muzeum bude víc než rok uzavřeno

Léta plánovaná rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkova paláce v Olomouci, začne v únoru. Rekonstrukce biskupského paláce podle návrhu architekta Jana Šépky potrvá nejméně do května příštího roku a vyjde zhruba na 50 milionů korun. Arcidiecézní muzeum Olomouc, které tvoří na Václavském náměstí s palácem a katedrálou svatého Václava jeden turisticky atraktivní celek, tak bude více než rok uzavřeno. 

Zdíkův palác v Olomouci
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Rekonstrukce paláce bude financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, tedy z evropských dotací. Návštěvníkům se mají v budoucnu zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Podle ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala se zásadně dotkne i návštěvnické infrastruktury.

„Návštěvníci si budou moci poté poprvé projít všechna čtyři ramena křížové chodby, což je velký posun a trvalo nám velmi dlouho, než jsme se na tom s vlastníkem dohodli,“ uvedl Zatloukal.

V podkroví kapitulních budov má být stálá expozice, která postihne kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší. „Slibujeme si od ní i vstup do 21. století co se týče audiovizuálních a multimediálních záležitostí,“ dodal.

Střecha z osmdesátých let není vhodná

Samotná příprava projektu, který zaštiťuje vlastník, tedy Metropolitní kapitula u svatého Václava, trvala více než dva roky. Zahrnuje odstranění nepůvodního a nevyhovujícího zastřešení Zdíkova paláce z 80. let minulého století, výměnu pochozích lávek, zábradlí i oken, ale i zmiňované zpřístupnění celé gotické křížové chodby v přízemí budovy.

Katedrála svatého Václava v Olomouci
Zdroj: ČT24
Autor: Marek Vrlák

Rekonstrukce pamatuje i na sociální zázemí, součástí projektu je také řešení nevyhovujícího depozitáře Metropolitní kapituly nad sakristií katedrály svatého Václava či restaurování svatostánku v kapli svatého Stanislava.

Pro návštěvníky bude nejznatelnější změnou opačný sklon střech, které kryjí vzácná románská okna, což přinese výhodu i kapli svaté Anny, tradičního místa inaugurace olomouckých arcibiskupů.

„Sklon střechy znovu otevře její okna přirozenému světlu. Takto osvětlený prostor uvidí návštěvníci poprvé po dlouhých desetiletích,“ řekl Zatloukal. Nová vestavba se vůči původní architektuře vymezí materiálem. Odborníci použijí jen materiály, které se v té době nepoužívaly, tedy sklo, beton a ocel. Na první pohled tak bude jednoduše rozpoznatelné, co je původní konstrukce.

Palác se několikrát přestavěl

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela svatého Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy.

V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Kaple svaté Anny a Zdíkův palác (v pozadí)
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina