Hejtmanem Zlínského kraje se stal Radim Holiš. Jiří Čunek chce být konstruktivní opozicí

Novým hejtmanem Zlínského kraje zastupitelé na svém ustavujícím zasedání zvolili krajského volebního lídra hnutí ANO a starostu Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku Radima Holiše. V čele hejtmanství nahradil Jiřího Čunka z KDU-ČSL, lidovci po říjnových volbách zamířili do opozice. Zlínský kraj v následujících čtyřech letech povede koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 24 hlasů.

Radim Holiš (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Pro Radima Holiše (ANO) hlasovalo 28 z 44 přítomných zastupitelů. „Náš Zlínský kraj je specifický, má čtyři okresy, které jsou každý jiný. O to těžší je pro každého hejtmana dát tyto čtyři okresy dohromady. Pro mě to bude výzva, pro naši novou radu, naše kolegy ze zastupitelstva, rovněž,“ řekl zastupitelům Holiš. Uvedl také, že v řádu měsíců opustí post starosty v Rožnově pod Radhoštěm, aby se zbavil souběhu funkcí.

Nové vedení hejtmanství se podle Holiše bude muset okamžitě začít vypořádávat se současnou epidemií koronaviru. „Když si můžeme dovolit platit reklamu na novou nemocnici, tak určitě máme dost peněz na to, abychom zaplatili mladé študáky v nemocnicích, mladé studenty na call centru,“ uvedl Holiš. Řekl, že covid-19 před časem sám měl.

První náměstkyní hejtmana zvolili krajští zastupitelé Hanu Ančincovou (Piráti). Druhým náměstkem bude Radek Doležel (ANO), třetím náměstkem Lubomír Traub (ODS). Křeslo čtvrté náměstkyně obsadí Olga Sehnalová (za ČSSD), pátým náměstkem je David Vychytil (ANO). V minulých čtyřech letech měl Zlínský kraj pouze tři náměstky hejtmana. V radě zasednou i Zuzana Fišerová (Piráti), Zbyněk Fojtíček (ODS) a jako neuvolněný radní Jiří Jaroš (Piráti).

Třem výborům budou předsedat zástupci Pirátů, třem ODS, dvěma ANO a dvěma ČSSD. Předsedkyní kontrolního výboru zastupitelé zvolili Michaelu Blahovou z KDU-ČSL. Zatímco dosud byli všichni předsedové výborů neuvolnění, nově jsou tři z nich uvolnění, což Čunek kritizoval. „Zřizování takovýchto funkcí je jiná forma korupce,“ tvrdí exhejtman.

Uvolněným předsedům výborů náleží odměna přes 90 tisíc korun měsíčně. Předsedkyně sociálního výboru Alena Gajdůšková (ČSSD) řekla, že jelikož je poslankyní, bude její odměna jen čtyřicetiprocentní. Hejtman Holiš upozornil, že krajské zastupitelstvo naopak ušetří díky tomu, že bude mít 11 výborů, dosud jich bylo 13. Koalice zrušila výbor výstavby nové Baťovy nemocnice a výbor vnějších vztahů. Počet členů jednotlivých výborů klesne z 11 lidí na devět. „Budeme skládat účet až po tom, co kolegové něco udělají,“ prohlásil Holiš.

Jeden zastupitel se zúčastnil pomocí videokonference 

Kvůli epidemii koronaviru hejtmanství předpokládalo, že bude na zasedání část zastupitelů chybět a zúčastní se ho pomocí videokonference. Z osobní účasti na jednání se však omluvil pouze lidovecký zastupitel Pavel Botek. Lidé přítomní v zasedací místnosti krajského úřadu měli nasazené roušky nebo respirátory, aby snížili riziko případného přenosu nákazy. Na stolech byly rozmístěné nádoby s dezinfekcí. Veřejnost mohla jednání sledovat v takzvané expozici krajského úřadu nebo v kavárně vedle zasedací místnosti, kde běžel obrazový a zvukový přenos ze zastupitelstva. Zasedání bylo možné sledovat i na internetu.

Radim Holiš (ANO) po jednání budoucích koaličních stran
Profil

Radim Holiš (ANO) – hejtman Zlínského kraje

Datum a místo narození: 12. srpna 1975, Valašské Meziříčí
Vzdělání: vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně
Kariéra: po promoci začal pracovat jako projektant a stavební dozor, později se věnoval i realizaci staveb
Současná funkce: starosta Rožnova pod Radhoštěm (od listopadu 2014)
Rodina: je ženatý, má dva syny

Holiš: Chtěl jsem něco změnit 

Radim Holiš do ANO vstoupil v lednu 2014, v říjnových volbách byl jako lídr vítězné rožnovské kandidátky zvolen zastupitelem a následně se stal starostou; před letošními krajskými volbami byl na kandidátce ANO ve Zlínském kraji na druhém místě, do čela se dostal, když z něj odstoupil Jiří Sukop, současný ekonomický náměstek hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

„Byl jsem jenom řadový občan, který chtěl něco změnit. Stavební komise ale můj hlas nechtěla slyšet. Jedinou možností tak bylo kandidovat za některou z politických stran. Vybral jsem si ANO,“ zdůvodnil před šesti lety svou motivaci pro vstup do politiky. 

V minulých čtyřech letech tvořili koalici ve Zlínském kraji lidovci, ANO, STAN a ODS. Kvůli chystané výstavbě krajské nemocnice ve Zlíně však byla ke konci volebního období koalice rozštěpená. Právě názor na nemocnici, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají.

Jiří Čunek bilancuje

„Chci být konstruktivním politikem. Všechno, co bude dobré, strašně rád podpořím. Opoziční roli nemám rád, ve smyslu jenom něco kritizovat. Cokoliv budou dělat dobře, to já rád pochválím a podpořím,“ uvedl bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Za jeden z největších úspěchů kraje za svého vedení považuje Čunek zavedení spravedlnosti pro obce. „Všechny obce jsou posuzovány podle toho, kolik jim kraj od roku 2000 už dal peněz. Snažili jsme se přizpůsobit tomu, aby všichni dostávali přibližně stejně, ti, kteří nedostali, aby měli šanci dosáhnout na dotace od kraje,“ uvedl Čunek, podle kterého byl kraj úspěšný také v boji s africkým morem prasat, který se nerozšířil a nemusely být vyhubeny chovy vepřového.

„Další úspěch je, že jsme všechny nemocnice obrátili k ziskovému hospodaření,“ uvedl bývalý hejtman. Připravena je podle něj nejen stavba nové krajské nemocnice ve Zlíně, proti které se však nastupující koalice vymezila, ale i rekonstrukce nemocnic ve Vsetíně a Kroměříži. „Kraj se také naučil hospodařit, má na účtu víc než čtyři miliardy korun, které může použít,“ uvedl Čunek, podle nějž se kraj předává nové reprezentaci v podstatně lepším stavu, než když ho dosluhující vedení přebíralo.

Neúspěchem podle něj je, že lidovci neodkázali obhájit vítězství z posledních voleb, aby mohli zůstat ve vedení kraje a pokračovat v projektu nové nemocnice. Čunek i tentokrát dostal coby lídr lidovců nejvíce preferenčních hlasů v kraji, bylo jich 9083, v minulých volbách v roce 2016 jich měl 14 468, což bylo nejvíc v kraji i v celé republice. 

Čtyřleté působení ve funkci hejtmana Čunkovi podle jeho slov nic nevzalo. „Určitě mi dalo velký pocit zadostiučinění, že jsem mohl svůj kraj posunout,“ uvedl. Čunek je od roku 2006 senátorem za Vsetínsko, nyní se chce v Senátu více angažovat. „Budu tam mít nějaké funkce a budu si tam brát víc práce,“ uzavřel.