Lahve a kelímky jsou všude. Městské parky se plní odpadky

Městské parky jsou v současné době jednou z mála možností, kde trávit volný čas. Jsou v nich proto stovky lidí. U okének s občerstvením i na trávě po sobě ale zanechávají množství odpadků. Správci parků sice uklízejí častěji, ani to ale nestačí.

Video Události v regionech (Brno)
video

Odpadky v parcích

Zdroj: ČT24

Na davy lidí jsou správci brněnského parku Lužánky zvyklí, teď si ale všímají nárůstu množství odpadků. „Nejvíce jsou to v poslední době kelímky, je to taková kelímková mánie, a pak rozbité sklenice,“ popsala Marie Slavíková ze Správy parků a zeleně města Brna.

I přesto, že v parku jsou koše jen několik metrů od sebe, všechen odpad nepojmou a ten se válí kolem, na cestách i na trávě. „Odhazují odpadky za lavičky, nechce se jim zvednout a pár metrů popojít ke koši,“ popisuje Slavíková.

Častější vysypávání košů nepomáhá

V parku v centru Ostravy je situace podobná. Na pivo v kelímku stojí v řadě i přes dvacet lidí. A i tady zůstávají odpadky na zemi. „Samozřejmě chápeme, že lidé, když jsou zavřená obchodní centra a restaurace, hledají, kde by mohli relaxovat. Ale žádáme je o ohleduplnost. Košů je tu dost, doporučujeme je využívat,“ říká místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu David Witosz (Piráti).

V místech, kde se shromažďuje nejvíce lidí, se také častěji uklízí. Například koše v ostravských Komenského sadech vysypávají pracovníci technických služeb dvakrát denně. Ani to ale nestačí.

Lidé pošlapali koniklece

Větší nápor lidí zažívají v těchto dnech i mnohé přírodní rezervace. Například v Moravském krasu na Blanensku lidé chodí mimo stezky a pošlapávají ohrožené i chráněné rostliny. „Běžně tady roste daleko více koniklece, teď je zašlapaný nebo utržený, takže se dál nemůže rozmnožovat,“ posteskl si ekolog Vilém Jurek.

V Ostravě i Brně lidé čekají na postupná uvolnění opatření a více možností, jak trávit volný čas. Od 25. května už budou moci zajít třeba do muzea nebo galerie.