Třebíč pomáhá Číně, do sbírky se zapojila celá republika

Zatímco česká vláda pošle do Číny na pomoc proti epidemii koronaviru deset milionů korun, vlastní iniciativy se chopila Třebíč. Pořádá sbírku pro své partnerské město I-čchang, které je se svými čtyřmi miliony obyvatel druhým největším centrem nejvíce postižené provincie Chu-pej. Třebíč ze svého i z peněz poskytnutých krajem nakoupila zdravotnické potřeby za 100 tisíc korun a sbírku otevřela veřejnosti. Zájem lidí radnici zaskočil.

Video Události v regionech (Praha)
video

Třebíč pomáhá Číně, do sbírky se zapojila celá republika

Na Oblastní charitu Třebíč nosí lidé roušky, dezinfekční gely i další pomůcky pro zvládání koronavirové nákazy. Nejde přitom jen o místní – dary chodí i poštou. „V krabicích jsou především overaly, které jsou tou největší ochranou, roušky, rukavice a návleky,“ popisuje obsah zásilek Eva Vrábelová z třebíčské charity.

Tamní radnice se celý týden musí vypořádávat s vlnou zájmu i dotazů, stalo se z ní jakési neoficiální české centrum pro pomoc I-čchangu. „Přiznám se, že jsme neočekávali, že se takto masivně zapojí prakticky celá Česká republika, že nám budou chodit balíčky z Frýdku-Místku, z Prahy a z dalších koutů,“ líčí starosta Třebíče Pavel Pacal (proTřebíč).

„Nejvíce bude chirurgických roušek, těch ústenek, což je dobře, protože ty v Číně hodně poptávají. Je tady hodně návleků na boty i chirurgických plášťů, latexových rukavic,“ vyjmenovává mluvčí města Irini Martakidisová.

Radnice vyšle humanitární pomoc na cestu dlouhou téměř osm tisíc kilometrů na začátku týdne.

Video Události
video

Události: Sbírka pro Čínu