Babiše Malešice nenadchly, pro vládní čtvrť stále preferuje Letňany

Premiér Andrej Babiš (ANO) si prohlédl areál hlavního třídicího střediska České pošty v pražských Malešicích, který se pošta chystá opustit. Ředitel pošty Roman Knap předsedovi vlády nabídl areál jako místo pro možné umístění vládní čtvrti, kterou chce premiér postavit. Babiš po zhruba hodinovém jednání řekl, že stále zvažuje i další varianty a preferuje výstavbu v pražských Letňanech, kde však nemůže už delší dobu najít shodu s hlavním městem.

Video Události
video

Události: V Malešicích vládní čtvrť nebude

Areál o rozloze 19 hektarů v Malešicích pošta pravděpodobně opustí, aktuálně jedná s Českými drahami o využití drážních pozemků poblíž Kolína, uvedl Babiš. Premiéra po prohlídce místa zklamalo, že na většině areálu jsou budovy. „Čekal jsem pozemek, ale je to obrovská zástavba, tři obrovské komplexy nemovitostí,“ řekl novinářům.

Za výhodu malešického pozemku označil fakt, že leží nedaleko metra Depo Hostivař. „Logisticky je ten areál přístupný, je to ale průmyslová zóna, beru to tak, že je to jedna z možností, kterou Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových musí vyhodnotit,“ řekl. Dodal, že má i další varianty, upřesnit je ale nechtěl.

Ve prospěch pozemku v Letňanech, který považuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za ideální pro vznik ministerského komplexu, podle Babiše hovoří, že tam územní plán umožňuje podobnou stavbu zřídit.

„Je to čistý pozemek, je tam územní plán, takže i z časového hlediska je to určitě preferovaná varianta,“ řekl na tiskové konferenci. Připustil však, že nečeká, že se současným vedením Prahy může dospět k dohodě.

Praha si klade podmínky

Magistrát chce své letňanské pozemky pro Babišův projekt, který má podle premiéra hlavně ušetřit peníze za pronájem a provoz budov, uvolnit jen při splnění několika podmínek. Stát má dostavět pražský vnější okruh, přispět na vnitřní okruh a postavit nemocnici.

Babiš ubezpečuje, že stát výstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromým investorem. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) však stát podobné projekty dělat neumí.