„Prováděcí dokumentace by měla být hotová na podzim. Poté bude stanoven rozpočet a na základě toho se vypíše veřejná zakázka,“ popsala mluvčí uskupení Praha sobě Julie Kochová. Do konce roku chce město vybrat firmu, která palác zrekonstruuje.
Od poloviny příštího roku se v Průmyslovém paláci kvůli opravám nepočítá s dalšími akcemi. „Bude se nově stavět replika původního levého křídla z roku 1891, které shořelo při požáru. Bude také vybavené moderní technologií. Střední část paláce a pravé křídlo pak čeká rekonstrukce,“ vysvětlil Vyhnánek.
Projekt počítá i s vybudováním nového zázemí, technických prostor a podchodu ke Křižíkově fontáně. Ten bude novinkou, ke slavné kašně bude možné projít od vchodu nebo z foyer. Podle vedení města to má zlepšit průchodnost celého areálu. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho ale sešlo a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem.
V levém křídle také přibude pět únikových východů, které v případě nutnosti umožní rychlé opuštění budovy až pěti tisícům lidí, což je maximální obsazenost křídla. Pod dostavbou také vznikne nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.
Galerie: Pražské Výstaviště bylo postavené u příležitosti Jubilejní zemské výstavy, uspořádané v roce 1891. Centrem výstaviště je Průmyslový palác.
Průmyslový palác v Praze v Holešovicích zachvátil rozsáhlý požár 16. října 2008, oheň tehdy zničil celé levé křídlo a způsobil škodu za miliardu korun.
Od 90. let měla celé Výstaviště včetně paláce pronajaté firma Incheba. Město jí před několika lety vypovědělo smlouvu a s dnes už přejmenovanou firmou se kvůli požáru stále soudí o miliardu korun. Od roku 2015 areál spravuje městská firma Výstaviště Praha.