Starý spor vystěhovaných romských rodin a Vsetína nekončí. Zastupitelé neschválili mimosoudní dohodu

Zastupitelé Vsetína neschválili uzavření mimosoudní dohody s romskými obyvateli, které město v roce 2006 pod vedením Jiřího Čunka (KDU-ČSL) vystěhovalo ze zchátralého pavlačového domu v centru. Pak dalo dům zdemolovat. Romové tvrdili, že byli vystěhováni násilím. Soudy se případem zabývají od roku 2008.

Video Události v regionech (Brno)
video

Spor o vystěhování romských rodin ve Vsetíně

Zdroj: ČT24

Někteří lidé ze zchátralého pavlačového domu v centru Vsetína skončili po vystěhování v roce 2006 v takzvaných kontejnerech v lokalitě Poschlá, pět desítek Romů se přestěhovalo do domků mimo Zlínský kraj. Některé z těchto rodin pak město zažalovaly.

Romové tvrdili, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizovali například to, že je zaměstnanci městského úřadu v souvislosti s koupí domků donutili podepsat listiny, které si nemohli ani přečíst. Údajně neměli ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují. Po městu požadovali odškodné přes pět milionů korun.

Krajský soud třikrát žalobu zamítl, Vrchní soud ale vždycky vyslyšel odvolání žalobců a kauzu vrátil. „V posledním případě navíc nařídil výměnu soudce. Město se proti tomu neúspěšně bránilo dovoláním k Nejvyššímu soudu i stížností k Ústavnímu soudu. Nová soudkyně krajského soudu při čtvrtém projednávání kauzy naznačila, že se při rozhodování hodlá řídit právním názorem Vrchního soudu, který je pro město nepříznivý. Ještě před tím obě strany vybídla k mimosoudnímu vypořádání,“ řekl už dřív starosta Vsetína Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Rodiny chtějí pět milionů, omluvu a přidělení bytů

Bývalí obyvatelé pavlačového domu požadují od města omluvu v denním tisku a časopisech, finanční kompenzaci za příkoří dané stěhováním, odpuštění dlužného nájemného a nesplacených závazků vůči městu i přidělení sedmi městských bytů. „Pro nás jsou tyto podmínky nepřijatelné, město lidem, které mohlo vystěhovat bez náhrady, nabídlo možnost přestěhování do náhradních prostor. Na takzvaný pavlačák byl uvalen demoliční výměr, protože byl v havarijním stavu. Nájemníkům byly také nabídnuty bezúročné půjčky, někteří tuto nabídku využili. Proto chceme, aby v této kauze rozhodl soud,“ řekl starosta Vsetína. 

Jeho názor na úterním jednání sdílela většina zastupitelů. Pouze někteří členové opozice se obávali vysokých soudních nákladů a ptali se, jestli je hospodárné ve sporu pokračovat. „Žijeme ve státě, kde spravedlivý proces může proběhnout a my bychom o to měli usilovat,“ řekl nakonec starosta Vsetína.

Na zastupitelstvu vystoupil i Čunek. „Je to precedenční spor. Když pomůže člověk člověku, nebo v tomto případě město pomůže někomu, kdo toho není ani hoden, tak na to má doplatit. To je významný mravní imperativ a negativní signál, který by možná soudy vůči České republice a jejím občanům vysílaly,“ řekl hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek.