VUT slaví 120 let. Do školy se vrátil reliéf politika Antonína Rezka

3 minuty
Rektor Petr Štěpánek odkryl reliéf Antonína Rezka
Zdroj: ČT24

Dvoranu rektorátu Vysokého učení technického v Brně (VUT) zdobí restaurovaný bronzový reliéf Antonína Rezka, historika a politika, který se významně zasloužil o vznik školy. Dílo v úterý odhalil rektor Petr Štěpánek, a zahájil tak oslavy 120. výročí založení brněnské techniky.

Antonín Rezek, sekční šéf tehdejšího ministerstva školství (oficiálně se nazývalo Ministerstvo kultu a vyučování), patřil k lidem, kteří dlouhodobě usilovali o vznik školy. Nakonec kvůli tomu musel porušit předpisy. Dekret zakládající školu podepsal František Josef I. v roce 1899 a v dopise jej poslal tehdejšímu rakouskému ministrovi kultu a vyučování.

„V době, kdy císař dekret podepsal, byla už vláda v demisi a hrozilo, že několikaměsíční snahy a energie, kterou tomu věnoval, přijde vniveč. Dopis adresovaný ministrovi kultu a vyučování protiprávně otevřel a nechal jeho obsah publikovat, čímž školu zachránil. Jak to proběhlo médii, byla to hotová věc,“ popsala Alžběta Blatná z archivu VUT.

Autorem Rezkova reliéfu je sochař Vojtěch Eduard Šaff. Vznikl už v roce 1901, od roku 1935 byl v aule budovy na Veveří. „Přesný pohyb reliéfu neznáme, ale dlouhá desetiletí ležel v archivu. Byl v nepěkném stavu, pokrytý měděnkou. Po rekonstrukci vypadá zcela jinak,“ vysvětlila Blatná.

4 profesoři, 50 studentů

V době založení měla škola jen čtyři profesory a 50 posluchačů. První rektor a matematik Karel Zahradník přišel z chorvatského Záhřebu. Škola tehdy neměla žádné vlastní prostory a sídlila pouze v pronájmech. Rektor měl pronajatý pokoj v Hotelu Slavia a z něj školu několik týdnů vedl a probíhaly tam i první schůze profesorského sboru. První vlastní prostory v ulici Veveří získala škola v roce 1911. Právě tam byl poprvé vystaven Rezkův reliéf, dnes v budově sídlí Fakulta stavební.

V současnosti má škola osm fakult, tři ústavy a téměř 20 tisíc studentů. Počtem studujících je tedy největší technickou univerzitou v republice. „Zakladatelé se snažili, aby výuka probíhala v češtině. Dnes bych VUT přál kvalitní mezinárodní prostředí studentů i pedagogů a aby tu jednou učil nositel Nobelovy ceny,“ řekl rektor Petr Štěpánek.

Škola nyní aktivně hledá své absolventy, kteří promovali před 50 lety. Na 25. května pro ně připravuje takzvané zlaté promoce. V listopadu budou oslavy výročí pokračovat slavnostním akademickým shromážděním a udílením čestných doktorátů.

„Akademické shromáždění zakončíme představením Mamma Mia. Chceme tím ukázat, že není potřeba být při oslavách příliš vážní a že i akademičtí pracovníci jsou lidé, kteří se chtějí bavit,“ řekla Renata Herrmannová, vedoucí oddělení marketingu a vnějších vztahů VUT. Oslavy završí 6. prosince ples VUT, který byl loni s 3600 hosty patrně největším plesem v Česku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 35 mminutami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 2 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 4 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 7 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 7 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 8 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 17 hhodinami
Načítání...