Vodohospodáři chtějí příští rok kvůli suchu zvýšit hladinu Nových Mlýnů. Ornitologové záměr kritizují

Už během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o třicet pět centimetrů. Dohodl se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) s dalšími dotčenými institucemi. Zvýšení hladiny je reakcí na sucho. Zadržená voda má posloužit zemědělským závlahám a lužním lesům. Česká společnost ornitologická ale záměr kritizuje.

Objem zadržené vody v Nových Mlýnech by po zvýšení hladiny nádrže měl být o devět milionů metrů krychlových větší než v současné době. Množství vody má být schopno pomocí závlahového systému nasytit vinice nebo ovocné sady na pěti tisících hektarech.

„Vzhledem k tomu, že nádrže jsou zkolaudované právě na hladinu vyšší o 35 centimetrů, než byla v minulých letech, není potřeba žádných velkých úprav,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Zvýšení hladiny může ohrozit obojživelníky a ptáky

Nejvíc práce tak bude na střední nádrži, a to kvůli ochraně přírody, protože tato část je chráněnou přírodní rezervací. „Chceme nejen stabilizovat, ale vylepšit podmínky pro hnízdění rybáka obecného a pro další živočichy,“ vysvětlil Gargulák.

Střední nádrž Nových Mlýnů
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Podle ministra Tomana bylo dosaženo dohody s ochránci přírody. Česká společnost ornitologická ale záměr kritizuje. Podle ní zvýšení hladiny výrazně poškodí ptačí oblast, ostrovy s hnízdními koloniemi budou zaplavené a zaniknou mokřadní oblasti. Právě kvůli nim se před řadou let hladina snižovala. „V současném plánu péče o přírodní rezervaci se uvádí snížení hladiny jako jedno z nejdůležitějších opatření pro zachování a podporu hlavních předmětů ochrany,“ řekl ředitel Ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.

Zvýšení hladiny střední nádrže Nových Mlýnů by se podle něj negativně dotklo desítky obojživelníků a taky pěti živočichů, kteří jsou pro Nové Mlýny typičtí. Je to orel mořský, rybák obecný, husa velká, husa polní a husa běločelá.

Ornitologové chtějí, aby byl záměr na zvýšení hladiny náležitě posouzen v souladu s legislativou. „Pokud by se měl uskutečnit, tak jedině poté, co budou hotova a funkční kompenzační opatření. Je otázkou, zda je vůbec nějaká kompenzace reálná,“ dodal Vermouzek.

16 minut
Studio ČT24: Zvýšení hladiny Nových Mlýnů
Zdroj: ČT24

Bioklimatolog Zdeněk Žalud tak pesimistický není. „Je to otázka klíčových hráčů. Projekt je realizovatelný, a co mám signály, tak všechny problémy, které se tam řeší, jsou řešitelné,“ řekl. Závlahový systém je podle něj vysoce efektivní způsob, jak pomoci zemědělské produkci.

Přehrada by se mohla plnit už z jarního tání

Celkový objem střední nádrže se zvýší o 3,5 milionu metrů krychlových na 32 milionů, objem dolní nádrže o 5,5 milionu metrů na 84 milionů. Generální ředitel Povodí Moravy předpokládá, že změna manipulačního řádu může být tak rychlá, že se přehrada bude moci začít plnit už z jarního tání.

Lužní lesy v oboře Soutok už řadu let trpí nedostatkem vody, zvýšený objem by jim měl pomoci spolu s novým technickým řešením, které by mělo vodu rozlít do systému kanálů v oboře. V budoucnu by měly vzniknout vedle současných nádrží ještě další dvě s celkovým objemem osm milionů metrů krychlových, které mají sloužit výhradně závlahám.

Soustava novomlýnských nádrží vznikala postupně v 70. a 80. letech minulého století, střední a dolní nádrž patří rozlohou mezi deset největších v České republice, vody však tolik nezadržují, protože nejsou příliš hluboké. Dolní dosáhne při zvýšení hladiny hloubky nejvýše zhruba osmi metrů. Celková plocha zabírá přes 32 kilometrů čtverečních. Původně měly sloužit závlahám, po roce 1989 se však upustilo od budování rozsáhlého systému kanálů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 10 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 21 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 21 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34
Načítání...