Nové Mlýny

Před třiceti lety vymazala voda Mušov z mapy. Skončil pod hladinou Novomlýnských nádrží

Před třiceti lety definitivně zmizela pod hladinou Novomlýnských nádrží obec Mušov. Jediné, co ji stále připomíná, je kostel sv. Linharta. Desítky let ale chátrá. Pasohlávky, které stavbu vlastní, se na opravy snaží peníze najít v rozpočtu i pomocí sbírky.

 

Užitečné i kontroverzní, okolí chrání před povodněmi dodnes, pět set šedesát obyvatel Mušova ale kvůli Novomlýnským nádržím přišlo o domov. Mezi nimi i Mária Dubšová, Vlastimil Binder a Zdeňka Zemánková.

Příkaz k vystěhování dostali v roce 1975. „V ničem nám vůbec nevyhověli ani nám v ničem nepomohli, takže se k nám stát zachoval macešsky,“ vzpomínala Mária Dubšová. „Pro mě osobně to bylo něco velmi zvláštního. Nebyla možnost výběru, bylo to direktivní,“ přidal se Vlastimil Binder.

Video Události v regionech (Brno)
video

S pamětníky natáčela redaktorka Veronika Kynčlová

Zdroj: ČT24

Z dvou set domů zbyly ruiny, které zatopila voda

Pak se začalo s demolicí a z dvou set domů zůstaly jen ruiny. V roce 1980 byl Mušov vymazaný ze seznamu sídel a o 7 let později ho definitivně pohřbily miliony kubíků vody. „Byli jsme se tam párkrát podívat, když se to demolovalo, a můžu vám říct, že potom jsem tam ani nechtěla jezdit. Bylo to takové smutné, nepředstavitelné,“ dojatě vzpomínala Mária Dubšová. „Člověk si uvědomoval, že to bude všechno pryč,“ doplnila Zdeňka Zemánková.

Mušov připomíná chátrající kostel svatého Linharta

Kromě vzpomínek a fotek připomíná Mušov už jen románský kostel svatého Linharta. „Když jedu do Mikulova, tak se vždycky nikdy nezapomenu podívat ke kostelu,“ řekla Mária Dubšová. Obklopený vodou poutá kostel pozornost, je ale opuštěný a chátrá. 

Na opravu kostela je potřeba dvacet milionů

O záchranu kostela, který je kvůli hnízdění vzácných ptáků přístupný jen se speciálním povolením, se už několik let snaží obec Pasohlávky, kam se většina obyvatel Mušova přestěhovala. Před dvěma lety vyhlásila obec sbírku. Z prvních peněz dostal kostel novou střechu. „Budeme zpracovávat projekt a budeme se pokoušet požádat o dotace,“ řekl zastupitel Pasohlávek Tomáš Ingr (Moravané).

Na celkovou opravu by bylo potřeba 20 milionů, do sbírky lidé zatím poslali sto třicet tisíc. Na ostrov se chystají dělníci v září, kdy budou provádět alespoň základní údržbu kostela a okolí.