Před třiceti lety vymazala voda Mušov z mapy. Skončil pod hladinou Novomlýnských nádrží

Před třiceti lety definitivně zmizela pod hladinou Novomlýnských nádrží obec Mušov. Jediné, co ji stále připomíná, je kostel sv. Linharta. Desítky let ale chátrá. Pasohlávky, které stavbu vlastní, se na opravy snaží peníze najít v rozpočtu i pomocí sbírky.

Užitečné i kontroverzní, okolí chrání před povodněmi dodnes, pět set šedesát obyvatel Mušova ale kvůli Novomlýnským nádržím přišlo o domov. Mezi nimi i Mária Dubšová, Vlastimil Binder a Zdeňka Zemánková.

Příkaz k vystěhování dostali v roce 1975. „V ničem nám vůbec nevyhověli ani nám v ničem nepomohli, takže se k nám stát zachoval macešsky,“ vzpomínala Mária Dubšová. „Pro mě osobně to bylo něco velmi zvláštního. Nebyla možnost výběru, bylo to direktivní,“ přidal se Vlastimil Binder.

2 minuty
S pamětníky natáčela redaktorka Veronika Kynčlová
Zdroj: ČT24

Z dvou set domů zbyly ruiny, které zatopila voda

Pak se začalo s demolicí a z dvou set domů zůstaly jen ruiny. V roce 1980 byl Mušov vymazaný ze seznamu sídel a o 7 let později ho definitivně pohřbily miliony kubíků vody. „Byli jsme se tam párkrát podívat, když se to demolovalo, a můžu vám říct, že potom jsem tam ani nechtěla jezdit. Bylo to takové smutné, nepředstavitelné,“ dojatě vzpomínala Mária Dubšová. „Člověk si uvědomoval, že to bude všechno pryč,“ doplnila Zdeňka Zemánková.

  • Navzdory odporu obyvatel Mušova musela obec na konci 70. let ustoupit výstavbě Novomlýnských nádrží. Ještě předtím v roce 1975, kdy začala stavba Horní nádrže, zanikly rozsáhlé lužní lesy evropského významu s vzácnými druhy mokřadní fauny a flóry.
  • Vojska ministerstva vnitra srovnala se zemí více než sto rodinných domů, přestěhovat se muselo zhruba pět stovek lidí. Starousedlíci si mohli vybrat – buď získat náhradní bydlení, nebo finanční kompenzaci. V lednu 1980 byl Mušov vymazán ze seznamu obcí v Československu, o sedm let později obec definitivně pohřbily miliony kubíků vody. Díky úsilí památkářů zůstal zachován alespoň kostel sv. Linharta, který dodnes stojí na malém ostrůvku uprostřed Věstonické nádrže.
  • Zatopení Mušova a vzniku novomlýnských nádrží se věnoval i pořad ČT Zatopené osudy.

Mušov připomíná chátrající kostel svatého Linharta

Kromě vzpomínek a fotek připomíná Mušov už jen románský kostel svatého Linharta. „Když jedu do Mikulova, tak se vždycky nikdy nezapomenu podívat ke kostelu,“ řekla Mária Dubšová. Obklopený vodou poutá kostel pozornost, je ale opuštěný a chátrá. 

  • Kostel sv. Linharta vznikl před polovinou 13. století v souvislosti se založením obce Mušov.
  • Původní kostel měl o polovinu menší půdorys než dnes. K jeho zvětšení došlo při gotické přestavbě – nová loď byla rozšířena a starý presbytář nahradilo prostorné kněžiště.
  • Kostel se stal cílem poutníků putujících ke svatému Linhartovi, patronovi vězňů a zločinců. Tradice se zachovala až do poloviny 17. století. Za třicetileté války zanikly poutě a zdejší fara byla přičleněna k obci Perná.
  • Ve 2. polovině 18. století se kostel dočkal další přestavby, tentokrát barokní. Největší změnou byla výstavba nové severní věže, která nahradila původní románskou. Poslední výraznou změnou vzhledu prošel kostel na počátku minulého století, kdy získal novogotickou podobu.
  • Po vzniku vodního díla Nové Mlýny a zatopení obce Mušov zůstal z původní vesnice pouze kostel, který stával na kopci nad obcí.

Na opravu kostela je potřeba dvacet milionů

O záchranu kostela, který je kvůli hnízdění vzácných ptáků přístupný jen se speciálním povolením, se už několik let snaží obec Pasohlávky, kam se většina obyvatel Mušova přestěhovala. Před dvěma lety vyhlásila obec sbírku. Z prvních peněz dostal kostel novou střechu. „Budeme zpracovávat projekt a budeme se pokoušet požádat o dotace,“ řekl zastupitel Pasohlávek Tomáš Ingr (Moravané).

Na celkovou opravu by bylo potřeba 20 milionů, do sbírky lidé zatím poslali sto třicet tisíc. Na ostrov se chystají dělníci v září, kdy budou provádět alespoň základní údržbu kostela a okolí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
před 5 mminutami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
12:06Aktualizovánopřed 41 mminutami

Opozice blokovala schvalování vzniku NP Křivoklátsko

Sněmovna znovu nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko. Postarali se o to svými projevy poslanci ANO a SPD, kteří vznik parku odmítají. Sněmovna se bude návrhem, který ve druhém kole zatím probírala zhruba sedm hodin, opět zabývat zřejmě až v některém z příštích týdnů.
09:29Aktualizovánopřed 46 mminutami

Liberec zatím nezakáže bivakování na veřejných místech. Některá města to udělala

Liberec zatím nezakáže bezdomovcům bivakování a táboření na určených veřejných místech. Návrh změny vyhlášky primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) z jednání zastupitelstva stáhl. Zdůvodnil to tím, že navrženou úpravu chce projednat v odborných orgánech města. Podobnou vyhlášku naopak před nedávnem schválili v Bohumíně a v březnu ve Frýdku-Místku. Ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa považuje takové vyhlášky za nešťastné.
před 1 hhodinou

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
13:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hasiči ve čtvrtek stále zasahují u Rynholce

Hasiči pokračují v likvidaci požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, zcela uhašeno je 70 procent plochy. Na místě je 18 hasičských jednotek, tedy zhruba 80 hasičů. Hromadu plastů, které začaly hořet v pondělí vpodvečer, rozebírají rypadly. Hasiči odhadují, že ve čtvrtek odpoledne by mohli snížit stupeň poplachu na druhý, řekl ČTK jejich mluvčí Tomáš Bakalář.
před 6 hhodinami

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
před 11 hhodinami

Počet skautů v Česku se za dvacet let téměř zdvojnásobil

V Česku je nejvíc skautů od vzniku samostatné republiky. Junák má nyní podle mluvčí Barbory L. Trojak 78 137 členů a čestných členů. V roce 1993 to bylo podle údajů z webu skautů asi o šest tisíc méně. Nejnižší počet členů, celkem 40 583, Junák registroval v roce 2006, od té doby zájem roste. Na některé oddíly se vytvářejí čekací listiny, jinde pořádají nábory. Dobrovolní vedoucí se v poslední době víc zaměřují i na komunikaci a duševní zdraví dětí, zmiňují také jejich pozornost a fyzickou zdatnost.
před 13 hhodinami
Načítání...