Majitel souboru budov Transgas podal žádost o demolici

Majitel souboru budov Transgas v Praze podal žádost o jejich demolici. Lhůta pro námitky je do půlky srpna. Na lukrativním pozemku na Vinohradské třídě chce společnost HB Reavis stavět nové domy. Záměr bourat budovy ze 70. let má ale řadu kritiků. 

Oznámení o zahájení řízení vedoucího k povolení demolice uvádí, že by se měly odstranit oba věžovité objekty, budova dispečinku, obchody i někdejší fontána a podzemní kolektory areálu.

Demolice objektů by teoreticky mohla začít v polovině srpna. V krátké době by tak šlo o další demolici v centru Prahy. Před rokem investor zboural dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jeho místě začal před týdnem stavět nový objekt.

HB Reavis chce místo budov Transgasu postavit polyfunkční budovu podle návrhu architektonického studia Jakub Cigler Architekti. Podle dřívějšího vyjádření developera by mohla být dokončena začátkem roku 2021.

Klub za starou Prahu se snažil zabránit demolici podnětem na prohlášení objektů za kulturní památku. Ministerstvo kultury ale návrhu nevyhovělo. Odůvodnilo to mimo jiné tím, že brutalistické budovy architekta Aulického jsou nevhodně začleněny do okolí a domy nejsou na rozdíl od budovy Ingstavu nebo obchodního domu Kotva významným příkladem brutalismu.

Autoři podnětu na prohlášení za památku hodnotí budovy jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu i postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

Na architekturu druhé poloviny 20. století ovšem nemají jednotný názor ani odborníci, někteří by ji chránili bezvýhradně, jiní výběrově, podle dalších je kvůli tehdy používaným technologiím dnes nevyužitelná.

V případě Transgasu tak o památkové ochraně neuvažoval ani Národní památkový ústav, podle kterého „areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny“.