V Brně vrcholí přípravy na rezidentní parkování. V červenci odstartuje kampaň, v srpnu registrace

V červenci chce Brno začít s velkou informační kampaní o rezidentním parkování. Nová pravidla mají začít platit od září. Do té doby budou muset pracovníci Brněnských komunikací také namontovat značky a přeznačit čáry na silnicích. Radnice chce ještě příští týden uspořádat dvě debaty s obyvateli dotčené oblasti.

Video Události v regionech (Brno)
video

Přípravy na rezidentní parkování v Brně

Zdroj: ČT24

Informace o rezidentním parkování zaplaví v červenci sociální sítě, reklamní plochy na tramvajích, letáky budou na přepážkách úřadu. Brno už zprovoznilo i speciální webové stránky. „Chceme systém důkladně vysvětlit. Kampaň by proto měla být opravdu masivní,“ řekl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Upozornění bude i na plachtách, které budou zakrývat nové dopravní značky před tím, než začnou platit. Značky začnou pracovníci Brněnských komunikací instalovat v létě. Město chystá na konec června i dvě veřejná projednání, na která jsou adresně zváni lidé, kteří mají vyřízena současná povolení a budou žádat o nová.

Rezidentní parkování v centru Brna
Zdroj: ČT24

Parkovné půjde platit v nových automatech i přes mobil

Pro historické jádro města Brno spustí projekt rezidentního parkování od 1. září. Vymezují ho ulice Husova, Nádražní, Benešova, Koliště, Moravské a Žerotínovo náměstí. Vjezd bude povolen pouze rezidentům, tedy lidem s trvalým bydlištěm. Ročně za to zaplatí 600 korun.

Dále se tam dostanou abonenti, tedy podnikatelé, kteří tam mají provozovnu. Ročně zaplatí 6000 korun. Ostatní lidé budou parkovat v parkovacích domech, na okraji historického centra nebo na vymezených místech. První půlhodina bude zdarma, další hodina za 40 korun. Vjezd a výjezd rezidentů a abonentů bude na šesti místech hlídat kamerový systém.

Město nechá vyměnit také zastaralé parkovací automaty, ve kterých lze platit jen mincemi. Do těch nových budou moct řidiči zadat svoji poznávací značku. Podle toho, jak dlouho v daném místě zůstanou, potom zaplatí peněz. A půjde to i přes mobilní aplikaci.

Registrace řidičů začne měsíc před spuštěním 

Řidiči se do nového systému budou moci registrovat měsíc před spuštěním, město k tomu zřídí speciální pracoviště naproti Zvonařce. Před přepážkami budou vždy jeden až dva odborníci, kteří budou žadatelům o rezidentní či abonentní oprávnění schopni pomoci. K vyřízení postačí občanský průkaz, kterým dotyčný prokáže trvalé bydliště, a technický průkaz.

Odhad je, že vyřízení žádosti bude trvat pět až deset minut. „Je to poměrně jednoduchý proces. Musí být rychlý, aby to nikoho zbytečně nezatěžovalo. Rezident přijde s občanským průkazem a dokladem od vozidla,“ vysvětlil Pavel Pospíšek z magistrátního odboru dopravy.

Registrace bude možná i elektronicky, žádost půjde podat i prostřednictvím datové schránky. Rezidentní parkování začne platit od prvního září v historickém centru, od prvního listopadu potom v dalších lokalitách. K systému se budou moci připojit i další městské části, ceny pro rezidenty a abonenty si určí vždy městská část, magistrát k tomu dal cenové rozmezí.

Řidičům by měla pomoci P+R parkoviště 

Parkování v centru Brna mají ulevit tzv. parkoviště park and ride. Z plánovaných sedmi parkovišť tohoto typu je v provozu ale zatím jen to u Ústředního hřbitova. Další by mělo ještě letos přibýt v Brně-Líšni u firmy Zetor. Další dvě plánují radní v Králově Poli, dvě u bohunické nemocnice a v ulici Veveří. Strana zelených usilovala o využití plochy u hotelu Voroněž jako dalšího záchytného stání. Zastupitelstvo ale dnes stáhlo z projednání návrh na svěření parkoviště do správy městské části Brno-střed, kvůli nejasnému zařazení pozemků.