Modré zóny budou v centru Brna od září. Poté se rezidentní parkování zavede i jinde

Brněnští radní schválili návrh ceníku a také oblasti rezidentního parkování. Modré zóny budou od prvního září v historickém centru města. Jeho obyvatelé zaplatí ročně za první auto 600 korun, podnikatelé 6 tisíc korun. Od listopadu se pak rezidentní parkování rozšíří i na další místa.

Video Rezidentní parkování zavede Brno v centru města od září
video

Rezidentní parkování zavede Brno v centru města od září

Historické centrum je ohraničeno ulicemi Husova, Nádražní, Benešova, Koliště, Moravské náměstí a Žerotínovo náměstí. Mimo tento prostor jde ještě o ulici Dornych a Komenského náměstí.

V modrých zónách budou moct od září parkovat jen lidé, kteří v oblasti bydlí nebo podnikají. Ti zaregistrují poznávací značku automobilu v kanceláři u Zvonařky nebo požádají o založení účtu elektronicky.

V městské části Brno-střed vyjde jedno parkovací oprávnění pro obyvatele na šest set, podnikatele na 6 tisíc korun. K tomu dostanou sto hodin zdarma pro návštěvy. „Může do systému zavést poznávací značku toho, kdo jede na návštěvu, a odečte se mu adekvátní část,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Sníží se ale parkovné pro návštěvníky, a to ze současných šedesáti korun na čtyřicet za hodinu. Zbyde na ně ale minimum míst, využívat tak mohou parkovací domy. Tomu městskému na ulici Husova od lednového zvýšení cen parkovného v ulicích vzrostla návštěvnost. V dubnu tu parkovalo necelých dvacet tisíc lidí.

Rezidentní parkování v centru Brna
Zdroj: ČT24

Rozšíření rezidentního parkování o další ulice přijde na řadu pravděpodobně od listopadu. Bude se týkat dlouhodobě problematické oblasti kolem ulic Antonínská, Grohova, Veveří a třídy kapitána Jaroše.

Míst je tu nedostatek také proto, že se tu nachází několik vysokých škol a v místě často parkují studenti. „Do konce příštího roku by mělo být rezidentní parkování zavedené v celém středu Brna,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Hlídat budou kamery

Systém rezidentního parkování počítá s kontrolou poznávacích značek automobilů pomocí kamer. Ty budou v jednosměrněných ulicích, dalšími místy budou jezdit auta s kamerovými systémy. Informace o přestupcích dostane městská policie. „Strážníci by přestupek autorizovali a předali na odbor dopravněsprávních činností,“ vysvětlil mluvčí Městské policie Jakub Ghanem.

Brněnské komunikace musí nachystat na šest set cedulí, které přes léto rozmístí v centru města. Plánují také nakreslit modré čáry. „Všechny doprovodné práce budou prováděny přes letní prázdniny,“ přiblížila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Ceník a oblasti už nemusí schvalovat zastupitelstvo, stačí úterní hlasování v radě. Rezidentní parkování dlouhodobě kritizuje opozice. Podle ní je nekoncepční a město mělo nejprve nachystat záchytná parkoviště. Zatím funguje jen jedno u Ústředního hřbitova.

Plánovaná parkoviště P+R v Brně
Zdroj: ČT24