V centru Brna zaplatí řidiči od ledna dvojnásobek za parkovné

Šedesát korun za hodinu zaplatí od ledna řidiči za parkovné na ulicích historického centra Brna. Jeho cena se zvýší přes den dvojnásobně a placené parkování bude navíc i přes noc. Vedení města tak chce uvolnit místa rezidentům a zaplnit parkovací domy.

Video V centru Brna se od ledna zvýší parkovné na dvojnásobek
video

V centru Brna se od ledna zvýší parkovné na dvojnásobek

Zdroj: ČT24

Navýšení parkovného se týká devatenácti ulic v centru Brna, v oblasti ohraničené ulicemi Husova, Koliště a Nádražní. Z nočních plateb však město vyjmulo ulice Za Divadlem, Benešovu, Malinovského náměstí a Komenského náměstí. 

Automaty se zvýšenou sazbou se budou měnit od 1. do 15. ledna příštího roku. Nyní se platí za půl hodiny 15 korun a za hodinu 30 korun, nová cena bude 30 korun za půlhodinu a 60 korun za hodinu. Od 22:00 bude platba až do rána poloviční.

Ceník parkování v centru Brna platný od ledna 2018. V neděli a státem uznané svátky se neplatí
Zdroj: ČT24

V parkovacích domech zůstane cena stejná

Zástupci města se nerozhodli pro tento krok primárně kvůli navýšení financí do rozpočtu města. Důvodem jsou přeplněné ulice a prázdné parkovací domy. „Určitě to nebudou nějaké dramatické peníze. Je to primárně proto, aby rezidenti mohli zaparkovat v lokalitě, kde bydlí, a aby návštěvníci využívali parkovací domy,“ řekl náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno).

Opozice ale namítá, že schválené řešení je nesystémové. Jedním z důvodů je i skutečnost, že parkovací automaty v Brně neumožňují platbu kartou nebo pomocí SMS. Každý řidič tak na parkování musí mít drobné mince v hodnotě desítek až stovek korun.

Ulice v centru Brna, kde by se měly zvýšit ceny parkovného
Zdroj: ČT24

V budoucnu by Brno mělo stavět jak parkovací domy, tak parkoviště park and ride, která umožňují řidičům odstavit auto na kraji města a do centra jet městskou hromadnou dopravou. Rezidentní parkování však město zatím nezavede. Na jeho podobě se musí domluvit koalice. Podle Hollana by město mohlo rezidentní parkování začít zkoušet v létě právě v centru a později by ho mohlo rozšířit do dalších částí města.