Na hranicích spolupracují rakouští a čeští záchranáři. Pomůže, kdo je blíže zraněnému

3 minuty
Události: Jihomoravští záchranáři spolupracují s rakouskými kolegy
Zdroj: ČT24

Již déle než rok mohou auta zdravotnických záchranářů z Rakouska a Česka překračovat hranici a jejich posádka léčit na území druhého státu. Rozhoduje, kdo z nich je blíže zraněnému. Od loňského března vyjížděli záchranáři z obou zemí k desítkám takových případů.

Posádku záchranářů v rakouském Korneuburgu a posádku ve Znojmě sice rozlišuje uniforma a rozděluje hranice, spojuje je však poslání. V květnu třeba zasahovali čeští záchranáři u rakouského cyklisty s epileptickým záchvatem na cyklostezce v Hevlíně. Dřív by ho předali na hranicích rakouským kolegům, teď ho ošetřili a odvezli rovnou do nemocnice na jihu Moravy.

„Náš systém umí podle přesné polohy rozhodnout, který zásah je rychlejší. Může to být česká strana, nebo rakouská,“ přiblížil manažer Notruf Niederösterreich Stefan Spielbichler, jak funguje dispečink se společnými daty.

„V současné době se v pásu asi dvacet kilometrů kolem hranice na každou stranu můžou záchranné služby pohybovat naprosto volně,“ dodává prezident Asociace zdravotických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Pacienti neplatí nic navíc

Zdravotnickou výbavu doplňuje i ta jazyková. Záchranáři využívají i slovníky s nejčastějšími frázemi v angličtině nebo němčině. A o finance se dělí také obě strany. „V podstatě platí gentlemanská dohoda mezi státy, že si navzájem, pokud těch zásahů nebude příliš, nebudou refundovat zásahy, které jdou přes hranici,“ uvedl Slabý s tím, že pro pacienta takové ošetření neznamená žádné náklady navíc.

Podobná přeshraniční spolupráce funguje podle asociace nejen s Rakouskem, ale také s Německem. Na tuzemských silnicích by se v příhraničí mohly objevit ve stejném režimu také sanitky z Polska nebo Slovenska. Musí se ale ještě vyjednat dohoda, která vyřeší zákonná omezení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 12 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 15 mminutami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 20 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Třiačtyřicetiletý podnikatel je prvním potrestaným v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP). V kauze figuruje jako spolupracující obviněný a k trestné činnosti se přiznal. Při hlavním líčení bude svědčit.
10:09Aktualizovánopřed 20 mminutami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
před 52 mminutami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...